Wielopole Skrzyńskie: wielki pożar objazdowego kina

Czarna kartka z kalendarza: 11 maja. 11 maja 1955 roku, Wielopole Skrzyńskie, w pożarze objazdowego kina zginęło 58 osób. Do pożaru doszło w wyniku zaprószenia ognia przez operatorów wyświetlających film, którzy byli pod wpływem alkoholu.

Seans kina objazdowego rozpoczął się o godzinie 19, po majowym nabożeństwie w pobliskim kościele. Sala w baraku była zapełniona. Zasiadło w niej około 200 osób, w tym rodzice z dziećmi. Sala widowiskowa była ubrana zeschłą jedliną i girlandami, pozostawionymi po zapomnianej już zabawie sylwestrowej. Aparat filmowy stał na stoliku przy scenie, a operator oraz jego pomocnicy i widzowie na stojących w sąsiedztwie ławkach palili papierosy.

 W sali już przed wybuchem pożaru było duszno od dymu. Operator zdjął szpulę z częścią filmu, cały czas trzymając w ustach zapalonego papierosa. Podczas zwijania końcówki taśmy dotknął ją końcem papierosa, nagle cała taśma stanęła w płomieniach. Odrzucił ją od siebie, w kierunku pozostałych taśm, po czym ktoś krzyknął: – Pali się! Uciekać!

Wielopole Skrzyńskie: pogrzeby pod nadzorem tajniaków

Z płonącego jak żagiew baraku dobiegały na zewnątrz potworne krzyki umierających w płomieniach ludzi. Na ratunek ruszyli miejscowi strażacy, którzy osękami rozbili płonącą od strony rynku ścianę baraku i przez powstałą w ten sposób wyrwę zdołali uratować część ludzi próbujących wydostać się na zewnątrz. Niestety, zginęło 58 osób w tym dzieci. Przynajmniej 20 osób zostało ciężko rannych.

 Pogrzeby ofiar odbyły się w miejscowym kościele. W pierwszy dzień pogrzebu na ławach ustawiono 34 trumny. Następnego dnia pochowano resztę zmarłych.

W tych smutnych uroczystościach obecni byli przedstawiciele UB i Milicji Obywatelskiej. Nie można było robić żadnych zdjęć. Przynajmniej takie zalecenie usłyszał miejscowy fotograf. Z tego powodu nie istnieją żadne fotografie z tamtego wydarzenia.

Wszyscy pracownicy kina, jak i niektórzy ich przełożeni, zostali skazani na kary więzienia.

Po pożarze zaostrzono przepisy bezpieczeństwa w kinach i teatrach w całej Polsce. Zaczęto również zastępować łatwopalną celuloidową taśmę innym materiałem.

W drugiej połowie lat 80. w miejscu pożaru odsłonięto pomnik z krzyżem i tablicą upamiętniającą zdarzenie i jego ofiary.

Na zdjęciu: Wielopole Skrzyńskie w okowach pożaru. Jeden z obrazów dokumentujących tamten dramat. Fot. www.wielopole.eu