Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej

W 1901 r wielu admirałów z pogardą oceniało okręty podwodne jako bezużyteczne. Dziś ich podsiadanie jest wyznacznikiem militarnej potęgi. Uzbrojone w broń nuklearną mogą nieść śmierć milionom ludzi, wzniecić globalne zniszczenie, stanowią potężny środek odstraszania. Zabójcze rzemiosło to fascynująca opowieść o tym, w jaki sposób niezdarny pojazd zmienił się w śmiertelnie niebezpieczny okręt. Jedną z najbardziej skomplikowanych, najdroższych i przerażających broni, jaką kiedykolwiek wymyślono.

Uznany autor książek marynistycznych Iain Ballantyne opisuje tę ekscytującą historię,  w której występuje plejada  wizjonerów i szalonych konstruktorów, barwnych postaci, w tym pewien Amerykanin, który wymyślał łodzie nurkujące, żeby wykorzystać je do ataku na Brytyjczyków, a następnie zmienił strony i próbował pomóc Royal Navy w pokonaniu Napoleona, oraz były mnich, który stworzył łodzie pływające w zanurzeniu, aby przy ich pomocy wesprzeć walkę o wyzwolenie Irlandii.

Czytelnik zostaje rzucony w wir heroicznych bitew konwojowych. Toczonych podczas dwóch wojen światowych, poznaje wysiłki Brytyjczyków usiłujących przejąć z niemieckich U-bootów materiały pozwalające złamać Enigmę. Dowiadujemy się o codziennym życiu na pokładach „szarych wilków” Kriegsmarine. O tym, jak amerykańskie okręty podwodne pomogły rzucić na kolana Japonię, oraz o atakach brytyjskich miniaturowych okrętów podwodnych na Tirpitza.

Możemy również przeczytać o incydentach w głębi oceanów, gdy zimna wojna zmieniała się w gorącą. Oraz o zatopieniu argentyńskiego pancernika Belgrano w czasie wojny falklandzkiej. Na zakończenie autor przedstawia nam własne spojrzenie na odrodzenie okrętu podwodnego, jako narzędzia politycznego i militarnego, oraz na groźbę zagłady nuklearnej, jaka wiąże się ze stosowaniem tej broni.

Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej, Iain Ballantyne – już w sprzedaży!