Zabójstwo pod Narożnikiem: kto zamordował?

Czarna kartka z kalendarza: 27 sierpnia. 27 sierpnia 1997 roku, pod Narożnikiem, na popularnym szlaku w Górach Stołowych, ratownicy GOPR-u, znaleźli zwłoki Anny Kembrowskiej i Roberta Odżgi.

17 sierpnia 1997 para studentów wrocławskiej Akademii Rolniczej, 22-letnia Anna Kembrowska  i 25-letni Robert Odżga wyruszyli z Dusznik w góry. Około godziny 10 rano Anna zadzwoniła z budki telefonicznej do rodziców z informacją, że wyruszają do Karłowa. Nigdy tam nie dotarli. Rodzina zdenerwowana brakiem informacji od Anny i Roberta, zwróciła się o pomoc w odnalezieniu dzieci do ratowników GOPR-u. 27 sierpnia 1997 roku, pod szczytem Narożnik, znaleziono częściowo obnażone ciała Anny i Roberta. Zwłoki były w znacznym stanie rozkładu.

– To było straszne – wspomina Zbigniew Jagielaszek z GOPR-u. – Wokół unosiła się mdła woń rozkładającego się ciała. Leżeli dziesięć metrów od siebie.

– Sprawca lub sprawcy zdjęli im spodnie i bieliznę. Możliwe że to był jakiś motyw seksualny, chociaż można by się zastanawiać, czy to nie było po to, żeby rozkład ciała nastąpił szybciej. Robert dostał dwa strzały, natomiast przy Annie to był strzał między oczy, do leżącej dziewczyny. Taki typowo egzekucyjny – opowiada były policjant.

Zabójca użył pistoletu bez tłumika, a strzał słychać było z dużej odległości. Są świadkowie, którzy znajdowali się wówczas kilometry od miejsca zbrodni.

Zabójstwo pod Narożnikiem

Funkcjonariusze ustalili, że Anna i Robert zginęli od strzałów w tył głowy oraz między oczy 17 sierpnia 1997 około godziny 17. Działanie sprawcy wskazywało na egzekucję. Przyjęto kilkanaście wersji wydarzeń, m.in. porachunki z handlarzami amfetaminą, motyw seksualny, miłosny oraz rabunkowy. Przesłuchano kilkaset osób i sukcesywnie wykluczano kolejne hipotezy. Sprawdzano wersję śledczą wskazującą na sprawstwo bezdomnym, ukrywającym się w okolicznych lasach oraz powiązaniach z zabójstwem obecnych w tym czasie w okolicy grup neonazistowskich. (W sierpniu 1997 roku w Dusznikach-Zdroju przebywali neonaziści z całej Europy, którzy w Górach Stołowych urządzali sobie obozy survivalowe.) Ostatecznie prowadzone do 30 września 1998 roku śledztwo umorzono z powodu niewykrycia sprawcy lub sprawców.

W 2022 roku zaczęto plotkować, że zbrodnia ma związek z innym głośnym zabójstwem. Zastrzeleniem starszego małżeństwa w tym roku w Kudowie-Zdroju. Czy sprawa zabójstwa pod Narożnikiem będzie wreszcie rozwiązana?

Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.