Zabójstwo w Wielkiej Brytanii. Nagroda za informacje

Według informacji przekazanych przez policję z Lincolnshire, w dniu 24 października 2009 r. (w sobotę) w miejscowości Lound, leżącej około 26 km na północ od Peterborough, odnaleziono znajdujące się w domu zwłoki 50-letniego Alana Wood’a. W trakcie czynności wykonywanych na miejscu zdarzenia ustalono, iż ofiara miała skrępowane ręce za pomocą taśmy klejącej oraz liczne rany kłute oraz cięte głowy i okolic szyi.

Przyjęto, iż najbardziej prawdopodobnym motywem zabójstwa Alana Wood’a był motyw rabunkowy. Ofierze skradziono karty bankomatowe, które następnie były wykorzystywane w bankomatach w miejscowościach Bourne i Stamford. Na podstawie nagrań z monitoringu ustalono, że sprawcą może być mężczyzna wzrostu około 175 – 180 cm. Ubrany w stylu „swobodnej elegancji”, używający charakterystycznego szalika w paski.

Mężczyzna ten utyka na lewą nogę.

Nie jest jasne, ile osób dokonało tego ataku, ale jeden ze sprawców rzeczywiście odniósł obrażenia, pozostawiając krew na miejscu zdarzenia. Analiza kryminalistyczna dała detektywom pełny profil męskiego DNA. Dane te zostały sprawdzone w krajowej bazie danych DNA w Wielkiej Brytanii, która nie znalazła dopasowania. Podobne wyszukiwania w bazach danych przeprowadzono na całym świecie i jak dotąd nie znaleziono żadnych dopasowań.

Detektywi znaleźli także podejrzane ślady na miejscu zdarzenia, pasujące do butów Converse. Dzięki pomocy Converse w USA rodzaj nadruku został zawężony do konkretnej cholewki, która jest dostępna w dwóch stylach i była wówczas sprzedawana głównie w Europie i Ameryce Północnej.

W tamtej okolicy mieszkało i pracowało wiele osób z Polski/Litwy i Albanii. Możliwe, że ktoś z tych krajów posiada informacje, które pomogą pociągnąć winnych do odpowiedzialności i dać rodzinie Alana odpowiedź na pytanie, dlaczego doszło do tego morderstwa. Być może osoby te wróciły już do swoich ojczystych krajów.

Do momentu publikacji sprawca pozostaje nieustalony. Strona brytyjska zwróciła się z prośbą o przekazanie wszelkich informacji, które mogą przyczynić się do ustalenia sprawcy lub sprawców Alana Wood’a. Ponadto firma, w której zatrudniony był Alan Wood oraz jedna z brytyjskich organizacji charytatywnych wyznaczyły nagrodę w łącznej wysokości 50 tysięcy funtów dla osoby, która przekaże informacji pozwalające na ustalenie i skazanie sprawcy.

Wszelkie informacje można przekazywać za pośrednictwem formularza kontaktowego, a także na adres poczty elektronicznej Wydziału Przestępstw Niewykrytych Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji: wpnx.bk@policja.gov.pl oraz archiwumx@policja.gov.pl

Źródło: Biuro Kryminalne KGP