Zima? Mroźny wiatr, ziemia jak żelazo, woda jak kamień

Zima. Zima z pewnością oznacza najkrótsze dni, najdłuższe noce. Drzewa gołe i drżące. Letnie liście? Martwa ściółka. Świat się kurczy; soki zanikają. Bezsprzecznie zima sprawia jednak, że pewne rzeczy stają się lepiej widoczne. I jeśli jest lód, będzie ogień.

W „Zimie” Ali Smith siła życiowa mierzy się z najcięższą z pór roku. Druga, po rewelacyjnej „Jesieni”, część głośnego cyklu „Pory roku” to skrzącą się dowcipem opowieść zakorzeniona w historii, pamięci i cieple, przy czym jej główny korzeń tkwi głęboko w tym, co nieprzemijające i wiecznie zielone – sztuce, miłości, śmiechu.

Ali Smith – Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę. Urodziła się w Inverness, w północnej Szkocji. Była jednym z pięciorga dzieci Ann i Donalda Smith, pochodzących z klasy robotniczej. W latach 1980-1985 studiowała język angielski i literaturę na University of Aberdeen. W latach 1985-1990 kontynuowała naukę z zakresu amerykańskiego i irlandzkiego modernizmu na Newnham College w Cambrige. Wtedy zaczęła pisać sztuki teatralne, w związku z czym nie dokończyła doktoratu. Był rok 1990, kiedy przeniosła się do Edynburga, gdzie pracowała jako wykładowca literatury szkockiej, angielskiej i amerykańskiej na University of Strathclyde. Podczas pracy na uniwersytecie w Glasgow zaczęła cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia, w rezultacie w 1992 roku wróciła do Cambridge. W 1995 roku opublikowała swoją pierwszą książkę, za którą zdobyły nagrodę, ale godne uwagi jest to, że w 2015 została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego. Nagroda była za wybitny i innowacyjny wkład w literaturę.

Zima, Ali Smith – już w sprzedaży!