Znany bogacz winny zabójstwa. Kim jest Robert Durst?

Ekscentryczny milioner Robert Durst, bohater kryminalnego filmu dokumentalnego “The Jinx”, którego emisja doprowadziła do jego aresztowania przed 7 laty, został w piątek uznany przez sąd w Beverly Hills winnym zabójstwa w 2000 r. swej przyjaciółki Susan Berman.

Sąd uznał Dursta winnym morderstwa pierwszego stopnia. Przysięgli uznali, że oskarżony z premedytacją uśmiercił Susan Berman w jej własnym domu strzałem w głowę.

Oskarżonego nie było w sądzie. Nie był w sądzie na ogłoszeniu werdyktu ławy przysięgłych, która obradowała przez około siedem godzin w ciągu trzech dni. Był w odosobnieniu w więzieniu, ponieważ był narażony na kontakt z koronawirusem.

Wywodzący się z rodzinny potentatów na rynku nieruchomości Durst chciał w ten sposób przeszkodzić w poinformowaniu policji przez 55-letnią Berman – autorkę powieści i reportaży kryminalnych oraz jego rzeczniczkę – o jej podejrzeniach dotyczących tajemniczego zniknięcia małżonki milionera.

Robert Durst: spadkobierca z problemami

Dziadek Roberta Dursta przypłynął do USA w 1902 r. z trzema dolarami w kieszeni. Józef Durst był biednym żydowskim imigrantem z Gorlic (wtedy Austro-Węgry, dziś Polska). Pracował jako krawiec, a zarobione pieniądze inwestował w nieruchomości na Manhattanie. Pod koniec życia był właścicielem siedmiu wieżowców. Dobrą passę Józefa kontynuował jego syn Seymour, który znacznie powiększył rodzinny majątek.

Robert Durst urodził się 12 kwietnia 1943 r. jako najstarszy z czwórki dzieci Seymoura Dursta i Bernice Herstein Durst. Miał siedem lat, kiedy jego matka zmarła tragicznie, upadając z dachu domu. Już jako dorosły mężczyzna Robert twierdził, że chwilę przed wypadkiem widział matkę stojącą na dachu,. Stanowczo zaprzeczył temu jego młodszy brat Douglas. Ponieważ stosunki pomiędzy Robertem i Douglasem były bardzo napięte, Seymour Durst skierował synów do psychologa. Z raportu psychiatrycznego z 1953 r. wynikało, że 10-letni Robert miał zaburzenia osobowości w kierunku schizofrenicznym.

Podczas studiów w UCLA Robert Durst poznał Susan Berman, która została jego przyjaciółką. Po otrzymaniu dyplomu krótko prowadził sklep ze zdrową żywnością. Mieścił się w wynajmowanym przez niego domu w Vermont, a później został deweloperem w firmie Durstów. Liczył, że przejmie rodzinne imperium, tymczasem Seymour Durst wybrał na swojego następcę młodszego syna, Douglasa. Decyzja ojca nie spodobała się Robertowi, który pozwał brata, domagając się spłaty części fortuny.

Według nieoficjalnej informacji, rodzina miała wypłacić mu 60-65 mln dolarów.

Robert Durst: 6 lat aresztu

78-letni dziś magnata rynku nieruchomości aresztowano w 2015 r. w Nowym Orleanie. Stało się to na dzień przed emisją ostatniego odcinka serialu dokumentalnego HBO “The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst” (“Pech: życie i śmierci Roberta Dursta”) w reżyserii Andrew Jareckiego. Dokument poświęcono domniemanym powiązaniom milionera z trzema zabójstwami.

W finałowym odcinku słychać było jak Durst mruczy w toalecie do nadal włączonego mikrofonu bezprzewodowego: “Przyłapali cię. Cholera, i co ja zrobiłem? Oczywiście wszystkich ich zabiłem”.

Susan Berman była rzeczniczką Dursta po niewyjaśnionym zaginięciu w 1982 roku jego żony Kathleen McCormack, o której zabójstwo był on długo podejrzewany. Berman zginęła na krótko przed tym, jak planowano przesłuchanie w sprawie zaginięcia małżonki Dursta.

 Robert Durst: narcystyczny psychopata

Podczas rozprawy w 2021 r. wyemitowano obszerne fragmentu filmu,. Ten ostatni przyczynił się do aresztowania ekscentrycznego milionera nazwanego przez prokuraturę w akcie skarżenia jako “narcystycznym psychopatą”. Pokazano też fragmenty filmu fabularnego “Wszystko, co dobre” (All the Good Things) z 2010 r., który opowiada historię zaginięcia Katie (Kirsten Dunst), żony Davida Marksa (Ryan Gosling), spadkobiercy nowojorskich nieruchomości.

Kiedy wyrok?

Krótko po wydaniu wyroku przez sąd w Los Angeles rodzina Susan Berman wydała oświadczenie, w którym podkreśliła swe zadowolenie, że sprawiedliwości stało się zadość. “Teraz przyszła pora na Westchester, by to samo mogło spotkać rodzinę Kathleen McCorma” – zaznaczono w komunikacie cytowanym przez agencje.

Wyrok w sprawie domniemanego zabójstwa małżonki Dursta ogłoszony będzie18 października przez sąd w nowojorskiej dzielnicy Westchester.

Jest winny innego morderstwa?

Dursta, który – jak podkreślają amerykańskie media – najprawdopodobniej umrze w więzieniu, zważywszy na jego stan zdrowia, podejrzewano o zabójstwo trzeciej osoby.

Chodzi o morderstwo 71-letniego sąsiada Dursta w Teksasie, niejakiego Morrisa Blacka. W procesie w 2003 roku Durst nie został jednak uznany za winnego; twierdził, że działał w obronie koniecznej. Według prokuratury Black zidentyfikował milionera jako sprawcę zabójstwa małżonki.

Fortuna Dursta szacuje się na miliony dolarów. Mimo chłodnych stosunków z resztą rodziny, której imperium nieruchomości w Nowym Jorku warte jest 4 miliardy dolarów. Brat milionera Douglas Durst zeznał w sądzie podczas rozprawy dot. zabójstwa Susan Berman, że Robert usiłował go swego czasu pozbawić życia.

Źródło: polstanews.pl, plejada.pl

Fot. pixabay.com