Zofia Zyta Woroniecka zabiła Jana Brunona Boya

Czarna kartka z kalendarza: 20 listopada. 20 listopada 1931 roku Zofia Zyta Woroniecka, polska księżniczka herbu Korybut, zabiła swojego narzeczonego – Jana Brunona Boya.

Zofia Zyta Woroniecka urodziła w 1908 roku się w majątku Wężowiec pod Mogielnicą. Uzyskała staranną edukację. W listopadzie 1930 roku wzięła ślub z inżynierem Janem Toepferem. Związek ten jednak zakończył się po niespełna dwóch miesiącach, kiedy mężczyzna przestał się łudzić, że otrzyma posag.

W 1931 roku Zyta Woroniecka zawarła znajomość z Janem Brunonem Boyem, właścicielem eleganckiego sklepu „Boy i Spółka” w Warszawie przy ulicy Senatorskiej. Boy miał także opinię łowcy posagów, szybko więc doszło do zaręczyn (24 lipca 1931 roku). Niewiedział, że Zyta reprezentowała podupadłą finansowo gałąź rodu Woronieckich, co szybko wyszło na jaw. Z tego powodu Boy stracił zainteresowanie Zytą i znalazł sobie nową kandydatkę na narzeczoną. Pomimo tego Woroniecka nadal była z nim, chociaż romansowa natura Boya doprowadzała ją do szału.

20 listopada 1931 roku, w mieszkaniu nad sklepem Boya, podczas kłótni z nim wyciągnęła nieustalonego pochodzenia rewolwer i zagroziła, że się zabije, jeśli nie zawrą małżeństwa. Ostatecznie oddała 7 celnych strzałów w jego kierunku niewiernego narzeczonego.

Kobietę aresztowano parę godzin po zabójstwie Boya. Trafia do więzienia, skąd wysłano ją na obserwację do zakładu psychiatrycznego w Tworkach. Diagnoza: lekko zaburzona, ale poczytalna.

Proces ruszył w czerwcu 1932 roku. Rozprawę utajniono. Woroniecka została uznana za winną zastrzelenia mężczyzny, jednak skład sędziowski dopatrzył się wielu okoliczności łagodzących. Jedną z nich był szereg zniewag uczynionych przez Boya w stosunku do Woronieckiej, zwłaszcza w okresie jego romansu podczas trwania narzeczeństwa z Woroniecką.

Kobieta została skazana na 3 lata więzienia. Kilka miesięcy przed końcem upływu kary została ułaskawiona przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

W czasie II wojny światowej Woroniecka działała w konspiracji. Zmarła w 1983 roku.

Fot. Okładka magazynu “Tajny Detektyw”

Kieszonkowcy: zmora II Rzeczypospolitej. Czytaj TUTAJ.