Bonnie Parker – najsłynniejszy rabuś w spódnicy

Bonnie Parker była partnerką Clyde’a Barrowa. Tworzyli jeden z najbardziej znanych duet gangsterów napadających na banki. Ten duet to natchnienie pisarzy i scenarzystów. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Bonnie i Clyde, bo o nich właśnie mowa, to najbardziej morderczy i romantyczny duet XX wieku. Pewnie dlatego niektórzy twierdzą, że Bonnie Parker jest najsłynniejszym rabusiem w spódnicy.

Bonnie Parker i Clyde Barrow z jednej strony budzili pogardę, z drugiej – mieli rzeszę fanów dopingujących nietypowy związek. Choć do dziś nie ma pewności co do tego, jak się poznali, żadnych wątpliwości nie pozostawia fakt, że stali się ikoną amerykańskiej popkultury.

Początkowo trudnili się drobnymi przestępstwami i rabowaniem sklepów. Niedługo potem na liście ich występków zaczęły pojawiać się kolejne zbrodnie – o wiele poważniejsze. Poszukiwani byli już nie jako złodzieje, ale i mordercy.

Każdy ich ruch był jednak dokładnie przemyślany i zaplanowany, dzięki czemu przez długi czas udało im się wymykać wymiarowi sprawiedliwości. Wpadli banalnie – na policję wpłynęło zawiadomienie, że w domu, który był ich kryjówką, jest nielegalnie wytwarzany bimber. Na miejscu stróże prawa nie znaleźli co prawda wytwórni samogonu, ale odnaleźli kryjówkę Bonnie i Clyde’a. Zakochani zdołali uciec, zostawiając na miejscu całą artylerię, narzędzia zbrodni czy dokumenty. Do zrealizowania został im już ostatni plan Clyde’a – napad na więzienie Eastham Prison Farm w Teksasie, w którym sam wcześniej odbywał karę. W styczniu 1934 roku spełnił swe marzenie – napadł na więzienie, uwolnił pięciu więźniów i zabił jednego strażnika.

Bonnie Parker: ostatni dzień życia

Po tym, jak para ta spędziła lata, uciekając przed odpowiedzialnością za morderstwa, rabując sklepy, stacje benzynowe i małe banki po drodze, 23 maja 1934 roku Bonnie i Clyde zostali zaatakowani i zabici na bocznej drodze w Luizjanie. Strażnicy Teksasu i gliniarze czekali na ich samochód na poboczu drogi, a następnie przestrzelili go 167 kulami.

Zastrzelona Bonnie nadal trzymała pistolet maszynowy, kanapkę i paczkę papierosów. Clyde, którego nie można było rozpoznać na skutek ran, które odniósł, trzymał rewolwer. Ciała pary wystawiono publicznie w Dallas, po czym pochowano na cmentarzu. W sumie Bonnie i Clyde byli odpowiedzialni za zabicie 9 policjantów i niezliczonej ilości cywilów.

Jak mówił koroner, gdy zjawił się na miejscu strzelaniny – wokół ciał zgromadził się tłum ludzi, zbierających łuski po kulach, fragmenty roztrzaskanych szyb samochodu, zakrwawione ubrania przestępców. Pewna kobieta ucięła nawet lok włosów Parker. Na pogrzebie Bonnie zjawiło się ponad 20 tysięcy ludzi. Para chciała być pochowana koło siebie. Rodzina Parker nie pozwoliła na to.

Mit Bonnie i Clyde’a jako amerykańskich buntowników utrwalił film „Bonnie i Clyde” (1967) w reżyserii Arthura Penna. W rolach głównych wystąpili Warren Beatty i Faye Dunaway.

A to ciekawe!

Według FBI liczba napadów na banki dokonywanych przez kobiety wzrosła w ostatnich latach? Organy ścigania przekonują, że w większości przypadków jest to banalny brak pieniędzy, a nie chciwość czy żądza przygód. Jednak nie zawsze tak jest.

Bez względu na motywację, napad na bank jest przestępstwem zagrożonym w Stanach Zjednoczonych karą do 26 lat więzienia, a FBI zwykle udaje się aresztować 3 na 4 rabusiów.

Fot. wikipedia.org