Wielki sukces łowców głów

Dwóch groźnych przestępców, podejrzanych o przemyt narkotyków, zatrzymali policjanci CBŚP z tak zwanej grupy łowców cieni. W Warszawie w ich ręce wpadł ścigany listem gończym były członek zarządu gangu pruszkowskiego Krzysztof O., pseudonim Kręcony. W Niemczech natomiast Tomasz R., jeden z członków grupy, która przemyciła do Polski 3 tony kokainy z Ekwadoru.

Policyjny sukces to zwieńczenie wielkiej akcji przeciwko przemytnikom narkotyków. Przed kilkoma miesiącami polskie służby udaremniły przemyt kokainy o rekordowej wartości 3 mld zł. Przemyt początkowo trafił z Ekwadoru do Niemiec, gdzie nie udało się go wykryć. Udało się to dopiero polskim służbom.

Policjanci dowiedzieli się, że w jednym z gdyńskich magazynów, należącym do legalnie działającej firmy, przechowywane są 144 metalowe beczki. Każda z nich miała pojemność 200 litrów. Ukryto tam pulpę ananasową.

Towar na zlecenie jednej ze spółek sprowadzono z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 roku. Najpierw drogą morską do portu w Hamburgu, a stamtąd transportem drogowym do Gdyni.

Funkcjonariusze prześwietlili beczki urządzeniem RTG. To wtedy psy Straży Granicznej, do wykrywania narkotyków, wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki.

Zdecydowano o zatrzymaniu towaru i powołaniu biegłego z zakresu chemii. Biegły w swojej opinii wskazał, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy.

Funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat, mieszkańców województwa pomorskiego. Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwóch z nich ponadto może odpowiadać za przemyt znacznej ilości narkotyków. Wszyscy trafili do aresztu.

Co wiedzą policjanci o przemytnikach narkotyków

Zatrzymani obecnie mężczyźni mają bogatą kartotekę kryminalną. Krzysztof O. ps. Kręcony poszukiwano listem gończym od początku marca. Wówczas Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował o aresztowaniu wobec podejrzanych z grupy pruszkowskiej: Leszka D. ps. Wańka, Janusza P. ps. Parasol, Andrzeja Z. ps. Słowik i Krzysztofa O. “Kręcony” ukrywał się na warszawskim Mokotowie. Tam też zatrzymali go policjanci CBŚP. Krzysztof O. ma odpowiadać za wymuszenia rozbójnicze i przestępstwa podatkowe.

Dziennikarz RMF FM ujawnił wcześniej, że pomagał on między innymi wystawiać fałszywe faktury VAT na firmy osób z warszawskiego światka mody.

Łowcy cieni namierzyli Tomasza R. w Dortmundzie. Informacje przekazali oficerowi łącznikowemu w niemieckiej ambasadzie. Akcję przeprowadziły już miejscowe służby.

Podejrzany ma odpowiadać za udział w grupie, która w 15 beczkach z zamrożoną pulpą ananasową sprowadziła do Gdyni 3 tony kokainy wartej ponad 3 miliardy złotych.

źródło: www.interia.pl

fot. pixabay.com