Cyberbezpieczeństwo: hakerzy bójcie się!

Cyberbezpieczeństwo: Oszustwa internetowe stają się coraz powszechniejszym problemem w naszym kraju. Aby temu przeciwdziałać, premier zapowiedział powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – nowej jednostki Policji wyspecjalizowanej w walce z cyberprzestępczością.

Do tej pory za ochronę cyberbezpieczeństwa w naszym kraju odpowiadały wcześniej powoływane służby, takie jak CBŚP, CBA czy KAS (co, jak pokazują ostatnie wydarzenia związane z atakami hakerskimi, różnie się sprawdzało). Na konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie nowej służby, która będzie zajmowała się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Mowa o Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.

Cyberbezpieczeństwo: takie są plany

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Funkcjonariusze będą mogli prowadzić działania operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe, wynikające z ustawy o policji.

Nową służbą ma kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji. Warto dodać, że będzie to jednolita jednostka w skali kraju, z siedzibą w Warszawie.

Przy okazji powołania CBZC, rząd planuje też powołać Fundusz Cyberbezpieczeństwa. Z budżetu około pół miliarda złotych będą finansowane nowe inicjatywy i zakupy.

Kto będzie mógł pracować w CBZC? Ile można zarobić?

Projekt ustawy powołujący Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest gotowy. Dokument przygotowano przez MSWiA w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji. Na rozpoczęcie funkcjonowania jednostki będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, bo planowo ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Funkcjonariusze, przyjmowani do nowej służby, mają mieć oddzielną ścieżkę naboru. CBZC ma być służą dla zwykłych obywateli. W procesie rekrutacji będzie liczyć się wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych.

Początkowo w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości ma pracować 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Docelowo będzie cich 1800 (przy czym to plany zatrudnienia do 2025 roku). Zarobki? 10 – 15 tysięcy złotych na rękę. Zatrudnieni otrzymają też stałe dodatki w wysokości 70 – 130 procent przeciętnego uposażenia w policji.

Nowa służba ma zacząć działać za 4 lata.

fot. pixabay.com