Kryptowaluty: emeryt stracił 200 tysięcy zł

Kryptowaluty od dawna przyciągają ludzi, którzy myślą o szybkim pomnożeniu majątku. Nie wszystkim to jednak się udaje. 200 tysięcy złotych stracił mieszkaniec gminy Choroszcz po tym, gdy chciał inwestować w kryptowaluty. Mężczyzna padł ofiarą manipulacji ze strony przestępcy, podającego się za brokera kryptowalut. Poprzez zainstalowanie oprogramowania do zdalnej obsługi, 70-latek umożliwił zdalny dostęp do swojego urządzenia.

Do policjantów z Białegostoku zgłosił się 70-letni mieszkaniec gminy Choroszcz. Powiedział, że w drugiej połowie lipca zadzwonił do niego mężczyzna ze wschodnim akcentem przedstawiający się jako broker kryptowalut. Zaproponował mu współpracę przy inwestowaniu na platformie inwestycyjnej.

 Z uwagi na to, że mężczyzna już wcześniej miał do czynienia z takimi inwestycjami, zgodził się na współpracę. Rzekomy broker poinformował 70-latka, że są dla niego pieniądze, które kiedyś zostawił na koncie inwestycyjnym. Zapewnił go również, że jeśli dołoży więcej pieniędzy to jego rachunek wzrośnie. Zgodnie z poleceniami, 70-latek zainstalował na swoich urządzeniach aplikacje do zdalnej obsługi. Dzwoniący oszust poprosił również mężczyznę, aby przesłał mu zdjęcie swoich dokumentów.

Na to jednak senior nie zgodził się. Na jego koncie zaczęło dochodzić do wielu transakcji. W pewnym momencie mężczyzna nabrał wątpliwości i zaczął sprawdzać swoje pozostałe konta. Na nich również dochodziło do wpłacania i wypłacania różnych kwot pieniędzy. Wówczas mężczyzna zastrzegł swoje karty oraz dowód osobisty.

Broker znowu dzwoni

Kolejnego dnia po ponownym kontakcie z rzekomym brokerem, 70-latek chciał zakończyć swoją współpracę. Wtedy oszust zapewniając, że odda mu pieniądze poprosił mężczyznę, żeby włączył komputer. Ponownie zaczęło dochodzić do kolejnych transakcji, a na telefon 70-latka zaczęły przychodzić smsy potwierdzające transakcje. Mimo, iż je odrzucał, do przelewów i tak dochodziło. Mężczyzna wyłączył wszystkie urządzenia.

Po pewnym czasie włączył swój telefon, który po chwili zadzwonił. Kolejny raz oszust zapewniał, że zwróci mu pieniądze, jest tylko wykonawcą, któremu kierownik nakazał wykonywanie wszystkich manewrów. Oświadczył również, że senior wciąż musi współpracować, inaczej straci wszystkie pieniądze. Kolejny raz mężczyzna wyłączył wszystkie urządzenia.

Po pewnym czasie telefon zadzwonił ponownie. Oszust straszył mężczyznę, że stracił wszystkie pieniądze i na jego dane został zaciągnięty kredyt. Wówczas mężczyzna rozłączył się i powiadomił policjantów. Niestety, stracił 200 tysięcy złotych.

Czarna seria na Podlasiu

To kolejny w regionie przypadek, gdy rzekome inwestycje w kryptowaluty to oszustwo i kończą się dużymi stratami finansowymi.

Na początku sierpnia policja informowała, że 700 tys. zł stracił 43-letni mieszkaniec podbiałostockiej gminy Michałowo przekonany, że lokuje pieniądze w kryptowaluty za pośrednictwem platformy inwestycyjnej. Scenariusz działań rzekomych brokerów był bardzo podobny, operacje finansowe były dokonywane za pomocą aplikacji do zdalnej obsługi urządzeń.

Blisko 350 tys. zł stracił w ten sam sposób 75-latek z okolic Siemiatycz.

Kryptowaluty: dobre rady policji

Policja od dawna ostrzega przed oszustwami związanymi z inwestowaniem w kryptowaluty. Nie ulegajmy wizjom szybkiego i dużego zysku. Bądźmy ostrożni!

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

– Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty: https://uwazajnakryptowaluty.pl

– Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.

– Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.

– Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.

– Bądź rozważny i nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.

– Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.

– W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

Źródło: policja.pl

Fot. pixabay.com