Krzysztof Wolan: szukają go za napad. Czy również zabił?

Małopolski Wydział Prokuratury Krajowej w Krakowie wydał list gończy za Krzysztofem Wolanem. To 51-letni krośnianin podejrzany o popełnienie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, tj. o przestępstwo z art. 280 §2 kk i inne. Z komunikatu nic więcej nie wiadomo. A Krzysztof Wolan jest podejrzany w bardzo ważnym, niewyjaśnionym od blisko 23 lat śledztwie. Dotyczy ono napadu na Tadeusza S., właściciela kantoru, do którego doszło 16 grudnia 2000 roku w Krośnie.

Krzysztof Wolan był właścicielem firmy transportowej Air Bus. Znano go również jako pilota samolotu akrobacyjnego w Aeroklubie Podkarpackim. Dziennikarze redakcji Krosno24.pl próbowali  dowiedzieć się więcej na temat śledztwa w jego sprawie. Prokuratura Krajowa odmówiła udzielenia szczegółów:

  • Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane czynności procesowe, na obecnym etapie nie udzielamy bliższych informacji co do przedmiotu i zakresu prowadzonego śledztwa.

Rzeszowski oddział Telewizji Polskiej podaje jednak, że poszukiwany może mieć związek z rozbojem. Ofiarą był Tadeusz Sz., właściciel kantoru wymiany walut w Krośnie. Przypomnijmy: w grudniu 2000 roku dwóch nieznanych sprawców zaatakowało idącego chodnikiem właściciela kantoru. Przestępcy ukradli mu saszetkę z pieniędzmi, po czym pieszo oddalili się w kierunku obiektów sportowych przy ul. Bursaki. Tam ślad po nich się urwał.

W czerwcu tego roku śledczy poinformowali, że rozbój z 2000 roku mógł mieć związek z zabójstwem tego samego przedsiębiorcy w 2009 roku.

Drzwi do domu przy ul. Lenarta otworzyła mu żona właściciela kantoru. W mieszkaniu najpierw sterroryzował kobietę, a potem obrabował dom z kosztowności i pieniędzy. Gdy do domu powrócił jej mąż, zadał mu śmiertelne uderzenia ostrym narzędziem. Następnego dnia policjanci znaleźli saszetkę. Ta najprawdopodobniej została podrzucona w miejsce przestępstwa przez osobę poruszającą się zielonym samochodem osobowym typu kombi.

Rysopis sprawcy: wiek około 28-35 lat, 165-170 cm wzrostu. Szczupła sylwetka, ciemne, czesane do góry włosy, ubrany w ciemną koszulkę z krótkim rękawem i ciemne spodnie. Mówił po polsku.

Sprawcy zbrodni do tej pory nie wykryto, chociaż przebieg zabójstwa zrekonstruował telewizyjny program 997, a sprawą zajęli się śledczy z policyjnego “Archiwum X” . Niestety, nawet doświadczeni śledczy byli bezradni w tej sprawie.

Krośnieńska Policja apeluje do osób, które mogą pomóc w ustaleniu miejsca pobytu poszukiwanego. W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji, które mogą pomóc służbom w rozwiązaniu obu spraw, policjanci proszą o kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Krośnie – tel. 47 828 35 05 lub z Małopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie – email: sekretariat.wzkra@prokuratura.gov.pl.

Źródło: policja.pl, krosno24.pl

Na zdjęciu: Poszukiwany Krzysztof Wolan z Krosna (po lewej) i portret pamięciowy zabójcy właściciela kantoru w 2009 roku (fot. policja.pl)