Lakówka ametystowa to pięknie wyglądający grzyb, który jednak nie przykuwa uwagi zbyt wielu osób. Jest jadalny, choć niezbyt smaczny, a do tego ma niewielkie rozmiary. Jest natomiast ceniony w kryminalistyce.
Lakówka ametystowa to piękny grzyb o fioletowej barwie. Swoją nazwę zawdzięcza ametystowi, czyli kamieniowi szlachetnemu o podobnym zabarwieniu. Z czasem traci swój urok, zmieniając barwę na brązową lub żółtawą. Jest to grzyb jadalny, który nie jest zbierany przez grzybiarzy, ponieważ nie ma zbyt wielu walorów smakowych, a do tego jest niewielki. Ma jednak inne zastosowanie.
Za młodu jest półkulisty albo dzwonkowaty. Ma podwinięty brzeg a na środku wgłębienie. Rosnąć staje się najpierw łukowaty, płaski a potem lejkowaty z pofałdowanymi krawędziami. Na brzegu lekko żłobiony. Powierzchnia gładka, matowa, u starszych owocników delikatnie łuseczkowata. Barwa lakówki ametystowej jest zmienna w zależności od warunków otoczenia. Bywa fioletowa, brązowofioletowa, żółtawoliliowa. W okresie suchym grzyb blaknie do prawie białego a w czasie deszczu ciemnieje i nasiąka wodą – jest higrofaniczny.
Lakówka ametystowa: dla kucharza i policjanta
Lakówki ametystowe są grzybami jadalnymi, ale mają cienki miąższ więc są mało wydajne. Poza tym właściwie brak smaku i zapachu powoduje, że są ciekawe jedynie z racji koloru. Ale jeśli ktoś uprze to można je gotować, dusić albo marynować, najlepiej razem z innymi gatunkami. Kilka sztuk dodanych do słoiczka z małymi, białymi maślakami czy borowikami urozmaica wizualnie przetwór a potem może służyć do dekoracji półmiska. Podczas obróbki cieplnej lakówki jednak tracą nieco kolor i nie są aż tak intensywnie liliowe.
Poszczególne gatunki grzybów mają różne preferencje glebowe. Lakówka ametystowa rośnie tam, gdzie znajduje się dużo mocznika, amoniaku lub soli amonowych. Jak czytamy na haps.pl, mogą to być więc miejsca po dawnych latrynach, cmentarzach, masowe groby, a także miejsca, gdzie postanowiono zakopać zwłoki.
Trudno mówić o tym, by lakówka ametystowa była wyrocznią. Powodów, dla których wyrosła w danym miejscu może być kilka. Jednak w kryminalistyce uznaje się ją za wskazówkę wartą zbadania. Warto o tym pamiętać podczas przemierzania lasów.
Zapalony grzybiarz odwiedza różne miejsca. Niewykluczone, że podczas leśnych eskapad uda mu się natrafić na fioletową lakówkę ametystową. Być może miejscem tym powinny zainteresować się odpowiednie służby, możliwe, że odkryją ciekawą historię zapomnianego cmentarza, grobu z czasów drugiej wojny światowej, odnajdą zwłoki ofiary przestępstwa…
Źródło: tech.wp.pl, smacznapyza.blogspot.com.pl
Fot. Jerzy Opioła, wikipedia.pl