Wściekły rzeźnik z Litwy miał być kochającym mężem

Historia tej kobiety mogłaby posłużyć za scenariusz dobrego filmu. Choć trudno w to uwierzyć, niczego nieświadoma Svetlana Mikhotina wyszła za mąż za najbardziej poszukiwanego litewskiego przestępcę, nazywanego „wściekły rzeźnik”.

Prawdę odkryła dopiero 10 lat po ślubie. Okazało się, że jej mąż jest nieuchwytnym na Litwie Romasem Zamolskisem, który zmienił tożsamość i jako Gabtelnur Boltachev, przez lata prowadził udane życie w Rosji. “Wściekły rzeźnik” miał być kochającym mężem i ojcem dwójki dzieci. Był opiekuńczy, troskliwy, rodzinny. Okazało się jednak, że to mężczyzna z bogatą przeszłością. Jeden z najbardziej poszukiwanych litewskich przestępców i morderców, który pierwszej zbrodni dopuścił się w wieku 16 lat. Później był znany z kradzieży samochodów kolekcjonerskich, a wszystkich, którzy stanęli na drodze do powodzenia jego biznesu – likwidował. W 2016 roku skazano go w Jekaterynburgu na 16 lat więzienia. Żona przez cały czas usiłuje dowieść jego niewinności i przekonać służby, że jej mąż nie ma nic wspólnego z poszukiwanym litewskim mordercą.

Nie tylko “Wściekły rzeźnik” i jego żona…

Prowadzą podwójne życie. W jednym odgrywają rolę przykładnego męża i kochającego ojca, w drugim – zapędzają się w najciemniejsze zakamarki duszy. Porywają, gwałcą, torturują i zabijają. Po wszystkim wracają do domu, gdzie spokojnie zasypiają obok wiernej (i milczącej) żony. Milczącej, bo ślepo zakochanej? Naiwnej? A może przerażonej? Kim są kobiety seryjnych morderców?

Hybristofilia to zaburzenie seksualne, objawiające się pożądaniem wobec osób, które  popełniły przestępstwo. Często jest to słabość ukierunkowana na ludzi, dopuszczających się szczególnie brutalnych zbrodni, takich jak morderstwo czy gwałt. Im bardziej odrażające przestępstwo, tym bardziej atrakcyjny wydaje się partner. A co jeśli mordercze skłonności ukochanego wychodzą na jaw dopiero po wielu latach związku? Czym podyktowane jest wówczas bezwarunkowe przywiązanie do zbrodniarza, jeśli nie wynika ono z seksualnych preferencji partnera? Czy kobiety żyjące pod jednym dachem z seryjnymi mordercami mogą być nieświadome podwójnego życia mężów? Zagraniczne kroniki kryminalne znają wiele przypadków, w których kobieta milczała, bo nic nie wiedziała albo wiedzieć nie chciała.

Chcesz poznać inne żony seryjnych morderców? Sięgnij po Detektywa 10/2021 (tekst Anny Rychlewicz pt. „Żony seryjnych morderców”). Cały numer do kupienia TUTAJ.