Oszuści nie mają skrupułów. Jak chronić seniorów?

Oszuści nie mają skrupułów. W swojej przestępczej działalności wykorzystują przede wszystkim dwie rzeczy: ludzką naiwność i częściową anonimowość w sieci.

Bezpieczeństwo w internecie to temat niezwykle waż. Dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych. Na każdym etapie życia można zostać szukanym przez nieznajomego poznanego w sieci, jeśli nie zachowa się ostrożności.

Trzeba mieć w pamięci to, że za pośrednictwem internetu łatwo można sobie stworzyć fałszywą tożsamość. Tak samo łatwo wprowadzić za jej pomocą kogoś w błąd, grając przy tym na jego uczuciach. Z reguły najboleśniej przekonują się o tym ludzie starsi, o dobrym sercu, przekonani, że ludzie są dobrzy. A tak przecież nie jest!

Telefon z komendy policji

“Halo, dzień dobry, tu policja, ktoś próbuje właśnie zaciągnąć kredyt na Pani dane. Pani pieniądze są zagrożone, dlatego trzeba przekazać je w bezpieczne miejsce …” – to tylko jedno z możliwych powitań, jakie mogą usłyszeć w słuchawce telefonu osoby starsze. Od tego jak daleka będzie ich świadomość na temat niebezpieczeństwa, będzie zależało to, czy stracą oszczędności swojego życia. Zdarza się , że zaciągają na siebie zobowiązania finansowe, z którymi borykać się będą przez następne lata swojego życia.

Przestępcy nie mają skrupułów. Nie zastanawiają się nad tym, jaką tragedię sprowadzają na osobę, od której wyłudzają oszczędności życia, gromadzone latami, przy wielu wyrzeczeniach. Seniorzy odmawiają sobie wiele przyjemności, niejednokrotnie planując odłożenie większej sumy “na wszelki wypadek”.

W wielu przypadkach o wiele większą radość, niż ciągłe powiększanie stanu konta, sprawia im uszczęśliwienie. Choćby wnuków, którzy w ich mniemaniu wchodząc za chwilę w dorosłe życie “mają przecież większe potrzeby niż oni sami”.

I to właśnie tym wnukom – całej najbliższej rodzinie, powinno zależeć na wzmocnieniu świadomości seniorów. Powinna być na tyle silna, by byli w stanie nie dać się technikom psychomanipulacji. A tą stosują bezwzględni przestępcy, czyhający na oszczędności starszych osób a niejednokrotnie jeszcze doprowadzający je do zaciągnięcia na siebie dodatkowego kredytu, z tytułu którego pieniądze lądują w ich rękach.

Oszuści-wyłudzacze

Opisywany proceder różni się od pospolitej przestępczości tym, iż sami mamy wpływ na to, czy staniemy się ofiarą wyłudzenia. Wielokrotnie zdarza się, że przesłuchiwani w charakterze osoby pokrzywdzonej seniorzy zeznają, iż wiedzieli z różnych programów prewencyjnych Policji o przestępczych praktykach oszustów działających metodą na tzw. “wnuczka”, “policjanta”, “funkcjonariusza CBŚP” czy “CBA” oraz “pracownika administracji”. Niestety nie nie skojarzyli z chwilą odebrania telefonu od przestępcy, że taka sytuacja może dotknąć ich osobiście.

Zwróćmy, jako rodzina, uwagę naszych dziadków i babć na tą najważniejszą kwestię. Wynika, że ilekroć ktoś w słuchawce mówi o tym, że OSZCZĘDNOŚCI TRZEBA PRZEKAZAĆ na bezpieczne konto, bądź osobie która się po nie pojawi, albo pozostawić w wyznaczonym miejscu, to powinna się im zapalić przysłowiowa “czerwona lampka”.

Oszuści jak dyżurny policji

 Policja bowiem, ani inne służby, nigdy nie nakażą wykonania takiej czynności komukolwiek, w imię jakiejkolwiek akcji. Przestępcy, aby wprowadzić w nich błędne przekonanie o tym, że dzwonią z policji, każą BEZ ROZŁĄCZANIA SIĘ, WYBRAĆ NR ALARMOWY 112 LUB 997.

Wtedy słuchawka przekazywana jest innemu przestępcy, który udaje, że jest dyżurnym policji.

Senior musi wiedzieć, że nikt nie może nakazać mu działania pod presją, działania pochopnego i bez możliwości skontaktowania się z najbliższymi. W momencie podejrzanego telefonu, powinien zadziałać sprawny mechanizm obronny – o jego kondycję musi natomiast zadbać najbliższa rodzina i otoczenie.

Gdy jednak dojdzie do przestępstwa a sprawcy zostaną zatrzymani, przeżycia seniora związane z przebiegiem całego zdarzenia i świadomością utraty znacznej części majątku, mogą na długo pozostawić w jego wspomnieniach ślad po traumatycznych przeżyciach. Jako jego najbliżsi, zadbajmy w porę o to, ażeby do takiej sytuacji nie doszło.

Źródło: policja.pl

fot. pixabay.com