Sylwester last minute?! Uwaga na  oszustów!

To już ostatnie kilkadziesiąt godzin starego 2023 roku. W sieci – w związku z obchodami ostatniego dnia mijającego roku – nie brakuje ogłoszeń z propozycją noclegów. Policja ostrzega, żeby uważać na nieuczciwe osoby, wykorzystujące zainteresowanie ofertami last minute, które publikują fikcyjne propozycje na platformach sprzedażowych i w mediach społecznościowych. Ofert wynajmu nieruchomości na 31 grudnia nie brakuje. Eksperci ostrzegają jednak, że nie każde ogłoszenie jest wiarygodne. Oszuści coraz częściej podszywają się pod właścicieli lokali do wynajęcia.

W Internecie znajdujesz atrakcyjną ofertę pobytu w hotelu lub pensjonacie, rezerwujesz termin, wpłacasz zaliczkę, po czym kontakt z ogłoszeniodawcą się urywa, a Ty zostajesz bez pieniędzy i wymarzonych wczasów. Tak najczęściej wyglądają przypadki oszustwa na tzw. wirtualny pensjonat. Przed nami ostatnie dni roku i czas wyjazdów na Sylwestra. Zanim zarezerwujemy pobyt i wpłacimy pieniądze, należy wnikliwie sprawdzić obiekt, do którego zamierzamy się udać.

Na co zatem zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania? Sylwester last minute może być przecież całkiem udany!

– Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.

– Dokładnie sprawdźmy dane, postarajmy się zebrać na jego temat jak najwięcej informacji. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność.

– Atrakcyjne hotele czy pensjonaty kuszące znakomitą lokalizacją, wysokim standardem i jednocześnie niską ceną mogą okazać się obiektami, które wcale nie istnieją – porównajmy cenę wynajmu w różnych obiektach, sprawdźmy, czy dany adres faktycznie istnieje. W przypadku prywatnych ogłoszeń warto zadzwonić np. do pobliskiego lokalu usługowego i zapytać o obiekt, do którego zamierzamy się udać.

– Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.

– Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.

– Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.

– Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, potwierdzenia przelewów, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy. Właściciel obiektu, który zauważy, że zdjęcia lub inne dane jego pensjonatu, domku, apartamentu etc. zostały skopiowane i wykorzystane na innej stronie oferującej noclegi, powinien po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, a następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.

Źródło: policja.pl

Fot. pixabay.com