Tomek Cichowicz. Był ranek, 17 marca 1990 roku, kiedy pani Jolanta Cichowicz szykowała się do pracy. Wówczas jej nogi uczepił się 4-letni Tomek, który nie chciał wypuścić mamy z domu.
Gdy ta obiecała, że wieczorem obejrzą razem film, chłopiec zgodził się zostać z ojcem. Pojechał z nim na budowę domu na przedmieściach Dobrego Miasta (województwo warmińsko-mazurskie). Tomek spędzał tam czas z sąsiadami albo sam wymyślał sobie zabawy. Po kilku godzinach, gdy Pani Jolanta wróciła z pracy, zaczęła gorączkowo szukać syna. Choć mąż twierdził, że jeszcze przed chwilą dziecko biegało po podwórku, 4-latka nie było nigdzie w okolicy. Dopiero dzień później jeden z chłopców mieszkających w sąsiedztwie przyznał, że gdy bawił się z Tomkiem, podszedł do nich mężczyzna z wąsem, który wziął chłopca za rękę i oddalił się z nim w stronę szosy. Rozpoczęły się poszukiwania na szeroką skalę. Policja za najbardziej prawdopodobne uznała wówczas zatonięcie, ale rodzice nigdy nie zaakceptowali tej wersji. Kilka lat później pojawił się trop, który prowadził aż za ocean. W 2015 roku rodzice Tomka otrzymali zdjęcia amerykańskiego żołnierza, w którym rozpoznali swojego syna. Pani Jolanta nawiązała wówczas kontakt z żołnierzem. Poprosiła o podanie grupy krwi, ten obiecał przesłać swoje zdjęcia z dzieciństwa, jednak nigdy więcej nie skontaktował się już z rodzicami zaginionego chłopca.
Nie tylko Tomek Cichowicz
Pięć, dziesięć, piętnaście… i tak bez końca. Przegląd najgłośniejszych spraw XXI wieku mógłby zająć wiele takich rozkładówek. Spośród nich ciężko wskazać tę najgorszą. Zresztą, nie o to tutaj chodzi. W tych sprawach nie ma wygranych, najważniejszych, najgłośniejszych, najokrutniejszych…
Zbrodnie, które wstrząsnęły Polską w XXI wieku. Sprawy, o których mówił cały kraj. Brutalne morderstwo rodziców w Rakowiskach, zabójstwo małej Madzi z Sosnowca czy śmierć chłopczyka z Będzina – bezwzględność i poziom brutalności, z jakimi mieliśmy do czynienia w przypadku tych przestępstw, zdają się daleko wykraczać poza wszelkie normy człowieczeństwa. I choć wśród społeczeństwa budzą one odrazę i absolutne potępienie, w tym samym społeczeństwie znajdą się tacy, którzy pójdą w ich ślady. Czas na ciąg dalszy subiektywnego przeglądu najczarniejszych charakterów Rzeczpospolitej Polskiej XXI wieku.
Najbardziej brutalne? Wstrząsające? Odrażające? A może zaskakujące? W zestawieniu najsłynniejszych spraw kryminalnych, jakich byliśmy świadkami w XXI wieku, na próżno szukać wygranego. Nie jest to ranking. Bo czy można zmierzyć poziom zła?
Chcesz poznać podobne historie? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne 3/2023 (tekst Anny Rychlewicz pt. O tym mówiła cała Polska). Cały numer do kupienia TUTAJ.