Wszystkich Świętych: dobre rady policji

Wszystkich Świętych: zbliża się szczególny czas dla tych, którzy odwiedzają groby swoich bliskich na cmentarzach. Aby nic lub nikt nie zakłócił nastroju spokoju i zadumy należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Wielu z nas wybiera się na cmentarze, aby przygotować groby bliskich do dnia Wszystkich Świętych. Myśląc o zniczach, kwiatach i porządkach przed tym szczególnym dniem nie należy zapominać o własnym bezpieczeństwie.

Październik jest miesiącem, w którym wiele osób porządkuje groby bliskich, przygotowując je do dnia Wszystkich Świętych. Zajęci porządkowaniem nagrobków często nie zwracamy uwagi na torebki, saszetki, telefony i dokumenty pozostawiane na ławkach lub płycie nagrobka. Niestety niektórzy ten okres i nasze roztargnienie wykorzystują jako okazje do kradzieży.

Wszystkich Świętych: pamiętaj, że

Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie i stosujmy się do poniższych zasad:

– Wybierając się w trasę należy pamiętać o ostrożności, a prędkość dostosować do warunków drogowych i widoczności. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie – szczególnie dzieci – w elementy odblaskowe. Osoby starsze powinny pamiętać o bezpiecznych przejściach dla pieszych wokół cmentarzy. Ruch zarówno pojazdów i pieszych jest wówczas wzmożony więc wiele osób przebiega lub przechodzi w miejscach do tego wyznaczonych.

– Idąc się na cmentarz nie należy zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą w tym miejscu potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych lub tych, którzy czekają na moment nieuwagi podczas porządków przy grobach. Wszystkie osobiste przedmioty należy mieć w zasięgu wzroku i nie zostawiać na ławkach, pomnikach czy wokół grobów.

– Jeśli to tylko możliwe dobrze jest korzystać z towarzystwa innych znajomych lub bliskich, szczególnie gdy zapada zmrok. Należy pamiętać o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania.

– Będąc na cmentarzu może zdarzyć się, że ktoś zwróci naszą szczególną uwagę, jego zachowanie i sposób bycia mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych. Należy poinformować o tym pracowników cmentarza lub Policję.

– W tym okresie dzieci powinny być pod szczególną ochroną. W okresie jesienno–zimowym szybko zapada zmrok, jest duży ruch pieszych i pojazdów. Chwila nieuwagi wystarczy, aby stracić je z oczu i narazić na niebezpieczeństwo i niepotrzebne stresy.

– Policjanci cieszyńskiego garnizonu w tym szczególnym okresie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Wzmożone siły prewencyjne i kryminalne będą wokół i na cmentarzach. Wszelkie sygnały zakłócające porządek i spokój publiczny będą na bieżąco eliminowane.

Wszystkich Świętych: policja przypomina

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

– W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu. Dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

– Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!

– Pamiętaj – polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

– Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą. Zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

– Osoby, które pójdą na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, zobowiązani są poruszać się poboczem lub lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

– W pobliżu nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać czyjąś nieuwagę i roztargnienie. Dlatego też nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

Źródło: policja.pl

Fot. policja.pl