53 lata temu „Wampir z Gałkówka” usłyszał wyrok…

Czarna kartka z kalendarza: 5 lutego. 5 lutego 1969 roku Sąd Wojewódzki w Łodzi skazał Stanisława Modzelewskiego na karę śmierci. Tzw. „Wampir z Gałkówka” mordował kobiety w okolicach Gałkówka (blisko Łodzi). Przez lata był bezkarny.

Stanisław Modzelewski urodził się 15 marca 1929 roku. Edukację zakończył bardzo wcześnie. Lubił alkohol i awantury. Znęcał się nad żoną. Od wczesnych lat był silnie zaburzony seksualnie.

Od 1952 do 1956 roku zamordował 6 kobiet (w lipcu 1952 roku 67-letnią Józefę P., w grudniu 1952 roku 32-letnią Marię K., w marcu 1953 roku 21-letnią Teresę P., w styczniu 1955 roku 24-letnią Irenę D., w marcu 1956 roku 18-letnią Helenę W.; w lipcu 1956 roku 24-letnią Helenę K.). Wszystkie kobiety zginęły przez uduszenie. U większości stwierdzono obrażenia świadczące o próbie gwałtu (chciał uzyskać jak największą satysfakcję seksualną, nie potrafił jej bowiem zaznać w inny sposób niż poprzez zadawanie bólu). Czasami zabójca zabierał ofiarom drobne przedmioty. Milicja jednak nie potrafiła namierzyć zbrodniarza.

Wampir z Gałkówka” znowu daje o sobie znać

Po kilku latach „Wampir z Gałkówka” ponownie dał o sobie znać. Tym razem w Warszawie. Jego ofiara leżała ubrana, zanurzona w wannie w swoim mieszkaniu przy ulicy Siennej. Ciało Marii G., 15 września 1968 roku, znalazła jej córka. Ustalono, że kobietę uduszono i pokaleczono żyletką. Świadkowie zeznali, że Maria G. ostatni raz widzieli w towarzystwie sąsiada, 39-letniego Stanisława Modzelewskiego.

Mężczyzna został aresztowany pod zarzutem zabójstwa Marii G. Na początku nie przyznawał się do winy, ale po kilku dniach zaczął mówić… Chwalił się, że sąsiadka nie jest jego pierwszą ofiarą. Ostatecznie oskarżono go o 7 zabójstw i usiłowanie kolejnych. Proces trwał raptem jedenaście dni. 5 lutego 1969 roku sąd wydał wyrok kary śmierci stwierdzając, że oskarżony jest typem dotkniętym zboczeniem seksualnym, jest sadystą w skrajnej formie.

Sąd Najwyższy nie uznał rewizji i utrzymał wyrok w mocy. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski. Wyrok przez powieszenie wykonano 13 listopada 1969 roku w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.