Auschwitz. Naziści i “ostateczne rozwiązanie”

W tej wstrząsającej książce, której publikacja zbiega się z sześćdziesiątą rocznicą wyzwolenia obozu oświęcimskiego, znany pisarz i dziennikarz Laurence Rees przedstawia historię okrytej największą niesławą hitlerowskiej instytucji. Opisuje, jak KL Auschwitz z obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych przeobraził się w instytucję największego ludobójstwa w historii. Zostało w nim zabitych około miliona Żydów.

Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu. Jego zdaniem KL Auschwitz nie był w hitlerowskim państwie instytucją wyjątkową. Ale ważnym elementem organizacji. Organizacji, której celem było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Autor analizuje psychikę i rozumowanie kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu, ujawnia nieznane dotąd, wstrząsające fakty z obozowego życia. Wykorzystuje ponadto dokumenty z otwartych niedawno archiwów rosyjskich, które kwestionują wiele obowiązujących powszechnie opinii.

“Sądzę, że książka Reesa wejdzie do kanonu podstawowych dzieł kształtujących wiedzę o faktach niedostatecznie znanych i trudnych dziś do zrozumienia dla wielu. Sądzę też, że polscy czytelnicy będą w stanie zrozumieć i przyjąć z niej szczególnie dużo.”
Władysław Bartoszewski

“Książka ta z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia drugiej wojny światowej (…). Starania Reesa, by pojąć psychikę esesmanów z załogi obozu wynikają nie tylko z ogromnej ciekawości, ale też z bezkompromisowej szczerości, tak potrzebnej przy pisaniu na ten temat.”
Antony Beevor, autor “Stalingradu” i “Upadku Berlina – 1945”

Laurence Rees – jest autorem książek o tematyce historycznej, m.in. “Naziści. Ostrzeżenie historii”, “Auschwitz. Naziści i „ostateczne rozwiązanie””, “War of the Century”, oraz “Horror in the East”. Na podstawie tych publikacji powstały noszące te same tytuły dokumentalne seriale telewizyjne autorstwa Laurence Reesa. Twórczość Reesa była wielokrotnie nagradzana, między innymi nagrodą International Documentary Association Award oraz nagrodą British Academy Award. Dziennik “The Times” określił Reesa jako „najbardziej zasłużonego producenta filmów dokumentalnych w Wielkiej Brytanii”.

Auschwitz, Laurence Rees – już w sprzedaży!