Chłopiec, który narysował Auschwitz

Inspirująca, prawdziwa historia o nadziei i przetrwaniu. Thomas Geve miał trzynaście lat, gdy wraz z matką został deportowany do Auschwitz.

Piętnaście, gdy obóz w Buchenwaldzie, gdzie ostatecznie trafił, został wyzwolony. Zbyt słaby, by odejść, pozostał w obozie i udokumentował wszystko, co stało się także jego udziałem. Tak powstało ponad osiemdziesiąt rysunków. Prostych, przejmujących w szczegółach, pokazujących nie tylko sceny dramatyczne, ale też codzienne wydarzenia z życia w obozach. Przejawy człowieczeństwa, wsparcie i przyjaźń między więźniami. Jego książka to rzadkie świadectwo dziecka, które miało wyjątkową zdolność obserwowania i zapamiętywania każdego szczegółu otoczenia i postanowiło to wszystko udokumentować.

Thomas Geve trafił d Auschwitz

Thomas Geve miał trzynaście lat, gdy wraz z matką został deportowany do Auschwitz. Piętnaście, gdy obóz w Buchenwaldzie, gdzie ostatecznie trafił, został wyzwolony. W czasie swojego pobytu w obozach śmierci dokumentował to, co widział, rysując. W obozie znalazł kawałki węgla drzewnego i strzępy worków po cemencie – i szkicował na bieżąco to, co się działo. Tak powstało ponad osiemdziesiąt rysunków – prostych, dziecięcych, przejmujących, ukazujących ogromne zło, jakie spotkało ofiary nazizmu. Trzynastolatkowi udało się zachować najdrobniejsze szczegóły funkcjonowania zbrodniczego systemu obozów koncentracyjnych.

Po Holokauście Geve podjął próbę wyjaśnienia, co się stało. Najpierw chciał opowiedzieć o tym swojemu tacie. Jego ojciec drugą wojnę światową spędził w Anglii i nie był w stanie sobie wyobrazić, przez co przeszło jego dziecko. Oryginalne szkice nie przetrwały, ale Thomas zapamiętał, co znalazło się na skrawkach papieru, i ponownie zabrał się do rysowania. Potem spisał swoje wspomnienia. Przez kolejne kilkadziesiąt lat starał się opowiadać światu swoją historię. Dzięki doświadczeniom spisanym i narysowanym przez chłopca poznać można nie tylko prawdę o jednej z największych zbrodni w historii ludzkości, lecz także dowiedzieć się o tym, co pomagało przetrwać więźniom – o sile przyjaźni oraz wzajemnym poświęceniu.

Chłopiec, który narysował Auschwitz, Thomas Geve (Wydawnictwo W.A.B) – już w sprzedaży!