Instynkt językowy – o korzeniach języka

W swojej książce Steven Pinker wyjaśnia wszystko, co zawsze chcieliśmy wiedzieć o języku. Jak on w ogóle działa, w jaki sposób dzieci się go uczą, jak się zmienia współcześnie, jak mózg przetwarza komunikaty językowe i jak ewoluował na przestrzeni dziejów. Autor omawia szczegóły swojej rewolucyjnej teorii inspirowanej koncepcjami językoznawcy Noama Chomsky’ego, a następnie przedstawia najnowsze osiągnięcia lingwistyki.

Wychodząc z założenia o ewolucyjnym pochodzeniu języka, autor podważa wiele popularnych poglądów na jego temat. Między innymi kwestionuje tezę, że specyfika lokalnych właściwości językowych ma decydujący wpływ na postrzeganie świata. Zręcznie posługując się zabawnymi przykładami i grami słownymi, autor splata rozległą wiedzę w fascynującą opowieść. Język jest ludzkim instynktem, wszczepionym w nasze mózgi przez ewolucję. Jest unikalną zdolnością właściwą wyłącznie człowiekowi. 

„Mało co tak dobrze przysłużyło się mojemu mózgowi jak lektura książki Stevena Pinkera. Jest to rodzaj pisarstwa, o którym marzy każdy prawdziwy ekspert od jakiegoś tematu: niezwykle przystępne dla laików, a jednocześnie przełomowe dla fachowców”.

Steven Pinker – pracuje na Harvard University. Autor znanych publikacji z dziedziny psychologii. Był profesorem w Department of Brain and Cognitive Sciences w MIT, a w 2003 roku powrócił do Uniwersytetu Harvard. W swoich książkach Steven Pinker zajmuje się zagadnieniami języka, nauki mowy oraz wyobrażeń wzrokowych.
Richard Dawkins, autor Samolubnego genu.

Instynkt językowy, Steven Pinker (Wydawnictwo Zysk i S-ka) – już w sprzedaży!