Kieszonkowcy: 15 sposobów na “doliniarzy”

Kieszonkowcy doskonale wtapiają się w tłum. Coraz częściej potwierdzają to policjanci.  Modna fryzura, rogowe oprawki okularów, markowe dżinsy, brak znaków szczególnych – taki rysopis przestępcy policja sporządza coraz częściej. “Doliniarzem” – bo tak również mówi się o nich – może być student, nobliwa staruszka i dżentelmen w dobrze skrojonym garniturze. Wakacje to czas, kiedy rabusie pracują na 100 procent swoich możliwości…

Zabezpieczenie się przed kradzieżą kieszonkową, wbrew pozorom, nie jest trudne. Aby zminimalizować szansę „doliniarza” warto stosować się do policyjnych rad i przestróg.

1. Nie trzymaj wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni. To najczęstsze miejsce kradzieży.

2. Jeżeli przechowujesz gotówkę poza portfelem, umieść ją w przedniej kieszeni lub ukrytej kieszonce.

3. Unikaj przeciskania się przez tłum. Wtedy najłatwiej niepostrzeżenie wyjąć portfel.

4. Kiedy zatrzymasz się w zatłoczonym miejscu rozejrzyj się przez chwilę. Kieszonkowcy nie lubią być obserwowani.

5. Stojąc w oczekiwaniu na środek komunikacji, nie sprawdzaj w widoczny sposób gdzie schowane masz wartościowe przedmioty. Podświadomie ułatwisz złodziejowi zadanie.

6. Jeżeli zakończyłeś rozmowę przez telefon komórkowy, bezpośrednio przed wejściem w zatłoczone miejsce, pozostaw go trzymając w dłoni. Kieszonkowiec zawsze „namierza” gdzie chowasz swój telefon.

7. Unikaj przy zakupach przeglądania portfela oraz liczenia gotówki. Po wypłacie z bankomatu znacznej sumy pieniędzy, postaraj się schować je w przygotowane wcześniej miejsce. Torebka i plecak nie stanowią dla kieszonkowca żadnej przeszkody.

8. Jeśli dokonujesz jakichkolwiek operacji z pieniędzmi, rozejrzyj się, czy nikt ci się nie przygląda. Kiedy czujesz, że ktoś za tobą idzie, a tym bardziej, jeśli dwie osoby zgniatają cię „na kanapkę”, zatrzymaj się, popraw sznurówkę, zmień kierunek marszu i pozwól im odejść.

Kieszonkowcy: uważaj na sztuczny tłok

9. Bądź wyczulony na tzw. sztuczny tłok. Najczęściej kieszonkowcy wykorzystują tę technikę podczas wchodzenia/wychodzenia ze środków komunikacji.

10. Najlepszym miejscem na przechowywanie wartościowych rzeczy jest torebka lub pas na biodra, saszetki na uda oraz wewnętrzna kieszeń.

11. Zwróć szczególną uwagą na osobę, która „przez przypadek” na ciebie wpadnie. Pierwsze „szturchniecie” przy akcji kieszonkowców ma za zadanie odwrócenie uwagi od kolejnego zadania, którego celem jest dostanie się do pożądanego miejsca.

12. Nigdy nie pozostawiaj swobodnie swoich pieniędzy, kart kredytowych czy telefonu komórkowego w publicznym miejscu. Kiedy stracisz kartę kredytową natychmiast ją zablokuj. Pamiętaj, jakiego banku posiadasz karty.

13. Jeżeli nosisz torebką na ramię skróć pasek. Trzymanie torby blisko ciała, poniżej ramienia, blokuje do niej dostęp i utrudnia kradzież.

14. Będąc w tłumie zdejmij plecak i trzymaj go nisko przed sobą.

15. Bilety na przejazdy w komunikacji miejskiej miej zawsze przygotowane. Wkładanie biletów do portfela zdradza jego miejsce.

Pamiętaj, że kieszonkowiec nie nosi przebrania. Wyglądają często jak zwyczajne, nie wyróżniające się osoby. Złodziej może być młody lub stary, może być mężczyzną lub kobietą. Może wyglądać na bogatego lub biednego. Nie ma żadnej zasady.

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, na przykład kradzieży kieszonkowej, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję jako świadek masz prawo zachować anonimowość.

Kieszonkowcy byli zmorą już kilkadziesiąt lat temu. Czytaj TUTAJ

Fot. pixabay.com