W niedzielę w Odrze, niedaleko Ledna, zostały odnalezione zwłoki 15-latka z tej wsi, który zaginął 10 maja wraz z 13-letnim kolegą – potwierdził rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy. Ciało młodszego z chłopców wyłowiono z Odry w piątek.
Zwłoki 15-latka z Ledna znajdowały się przy brzegu Odry. Po wyciągnięciu ich z wody przeprowadzono oględziny. Tożsamość chłopca potwierdziła rodzina, a prokurator zlecił przeprowadzenie sekcji. W rejonie Ledna od rana w niedzielę trwały zaplanowane działania policji.
– Niestety finał zaginięcia 13- i 15-latka z Ledna okazał się tragiczny. Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod kątem nieszczęśliwego wypadku. Zrobimy wszystko, by wyjaśnić jego okoliczności – powiedział Marcin Maludy.
Poszukiwania chłopców z Ledna. Z Odry wyłowiono dwa ciała
Od początku poszukiwań jedną z wersji przyjętych przez policjantów był nieszczęśliwy wypadek chłopców nad Odrą. Nad jej brzeg zawiodły bowiem ratowników psy tropiące. W piątek zwłoki 13-latka zauważyli żołnierze w nurcie Odry na obszarze poligonu wojskowego w pobliżu Osiecznicy w powiecie krośnieńskim. To około 50 km w dół rzeki od Ledna. Wojskowi wyłowili zwłoki i zawiadomili policję. Przeprowadzono oględziny pod nadzorem prokuratora, a potem dokonano identyfikacji.
Poszukiwania chłopców z Ledna rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem, po zgłoszeniu ich zaginięcia przez rodziny. Ostatni raz nastolatkowie byli widziani razem około godziny 15 w ich rodzinnej wsi w powiecie zielonogórskim.
Ledno: kulisy poszukiwań
Policyjna akcja poszukiwawcza, to były jedne z największych tego typu działań w województwie lubuskim. W poszukiwaniach nastolatków uczestniczyło codziennie ponad 200 osób – policjantów, strażaków, żołnierzy, ratowników wodnych, wolontariuszy, mieszkańców. Oprócz zaangażowania ludzi wykorzystano specjalistyczny sprzęt. Było to m. in. kamery termowizyjne, noktowizory, sonary, echosondy, łodzie motorowe, policyjne śmigłowce, psy tropiące, drony czy quady, a nawet poduszkowiec i skutery wodne.
Lubuscy policjanci składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli ich w tych niezwykle trudnych działaniach. Prezentujemy w całości tę listę, bo dopiero na jej podstawie widać, jakie jednostki i kto uczestniczy w tego rodzaju akcjach poszukiwawczych.
Szczególne podziękowania należą się strażakom ochotnikom ze specjalnej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Jarogniewic, którzy od początku bez przerwy służyli swoją wiedzą i doświadczeniem podczas koordynacji wykorzystania sił do poszukiwań oraz pilnowali, aby wyznaczony teren został dokładnie sprawdzony.
Dziękujemy płetwonurkom z Państwowej Straży Pożarnej, bez których zaangażowania nie byłoby możliwe tak dokładne i sprawne działanie. Ogromną pomocą służył także biegły sądowy płetwonurek pan Marcel Korkuś.
Dziękujemy wszystkim operatorom sprzętu technicznego łodzi, dronów, pilotom policyjnych śmigłowców, funkcjonariuszom i psom tropiącym ze szkoły psów służbowych w Neustadt koło Drezna (Saksonia), członkom grupy Ratownictwo Wodne – Sława
Długa lista podziękowań
Doceniamy ogromnie udział wolontariuszy – właścicielom samochodów terenowych z Klubu Turystyka Off-Road. Bezinteresownie zaproponowali swoją pomoc, dziękujemy wszystkim mieszkańcom wsi i miasteczek, którzy wykorzystując swój sprzęt i pojazdy aktywnie brali udział w sprawdzaniu wyznaczonych przez policję terenów.
Ogromne wsparcie dla ekip poszukiwawczych wykazali mieszkańcy gmin Trzebiechów i Sulechów. To oni udostępnili pomieszczenia dla sztabów i dowódców poszukiwań, a także przygotowali dla wszystkich posiłki.
Dziękujemy funkcjonariuszom, którzy wspomagali nas w poszukiwaniach wraz z Mobilnym Centrum Wsparcia Poszukiwań z Komendy Głównej Policji. Podziękowania należą się także żołnierzom
5.Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim, którzy błyskawicznie zareagowali na prośbę o współdziałanie i włączyli się do poszukiwań.
Dziękujemy strażakom, bez których poszukiwania w takim zakresie i na tak ogromną skalę nie byłyby możliwe. W nasze działania zaangażowani byli:
Komenda Miejska PSP Zielona Góra,
Specjalistyczna Grupa Wodno-Nurkowa PSP “Południe” Zielona Góra-Nowa Sól, Legnica, Poznań i Międzyrzecz
Grupa Operacyjna Operatorów Dronów z KW PSP Gorzów Wielkopolski.
WOPR Zielona Góra
WOPR Sława
Ratownictwo Wodne Sława
Roman Włoch – Bosman Portu Cigacice
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych:
Bojadła, Brody, Cigacice, Czerwieńsk, Jarogniewice – Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (szczególne podziękowania), Głuchów, Kargowa, Kije, Klenica, Mozów, Nietków, Nowe Kramsko, Ochla, Pomorsko
Trzebiechów, Smolno Wielkie, Stary Jaromierz, Świętno (pow. wolsztyński), Zawada, Zabór
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym policjantom, strażakom, żołnierzom i wolontariuszom z innych powiatów i województw, których nie sposób wszystkich wymienić, a którzy aktywnie i ofiarnie włączyli się w pomoc w działaniach poszukiwawczych.
Źródło: PAP, policja.pl