Leszek Pękalski, czyli Wampir z Bytowa

Drugie, uzupełnione wydanie głośnego reportażu o Wampirze z Bytowa. Leszek Pękalski w 2019 roku po 25 latach więzienia, miał trafić na wolność.

Leszek Pękalski podejrzany o siedemnaście morderstw. Jednak skazano go za jedno, a sam przyznał się do prawie siedemdziesięciu. W 1996 roku został skazany na 25 lat więzienia. Według opinii biegłych Pękalski jest sadystą, nekrofilem i nekrosadystą. Do dziś nikt nie wie ile dokładnie zbrodni ma na swoim koncie.

Autorka reportażu na podstawie rozmów z Pękalskim, jego bliskimi, biegłymi psychiatrami oraz policjantami snuje przerażającą historię o jednym z największych zbrodniarzy powojennej Polski.

Leszek Pękalski został skazany

Wyrok zapadł w listopadzie 1992 roku – Pękalski został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat. Gdyby nie śledztwo w sprawie gwałtu pewnie nigdy nie odnaleziono by  sprawcy brutalnego zabójstwa, do jakiego doszło w tamtej okolicy miesiąc wcześniej. Jego ofiarą padła 17-letnia Sylwia R., która mieszkała w małej wsi koło Bytowa.

Dziewczyna  pracowała jako sprzedawczyni w małym, wiejskim sklepiku. Tamtego tragicznego dnia – 26 czerwca 1991 roku – długo nie wracała do domu, dlatego rodzice postanowili jej poszukać. Od znajomych dowiedzieli się, że umówiła się z przyjacielem na wieczorną dyskotekę, jednak tam się nie pojawiła. Po raz ostatni widziano ją, jak kilka minut przed piętnastą wyszła ze sklepu, gdzie pracowała. Potem nikt już nie widział. Najpierw w przydrożnym rowie znaleźli reklamówkę córki, potem w lesie jej but, wreszcie między drzewami jej zwłoki.

Śledztwo, proces, wreszcie wyrok na „wampira z Bytowa” do dzisiaj budzą wiele kontrowersji. Przede wszystkim nie wiadomo, czy w tym konkretnym przypadku można w ogóle mówić o jakimkolwiek wampirze. Czy Leszek P. rzeczywiście dopuścił się kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu zabójstw i tym samym jest bodaj największym polskim zbrodniarzem. Może jednak padł ofiarą policji, która dla poprawy statystyk wykrywalności przestępstw próbowała wrobić go w niewyjaśnione zabójstwa z terenu całej Polski.

Wampir. Jak rodzi się zło, Magda Omilianowicz – już w sprzedaży!