Napad na Kredyt Bank. Chcieli ustawić się do końca życia. 3 marca 2001 roku napadli na filię nr 6 I oddziału Kredyt Banku przy ul. Żelaznej w Warszawie.
Wydarzenie to uznawane jest za najbrutalniejszy napad w historii Polski. Napastnicy liczyli na miliony, a ich łupem padło zaledwie nieco ponad 100 tys. zł. Twierdzili, że nikogo nie chcieli pozbawić życia, a cztery ciała, które zostały po ich wizycie w placówce były tylko wypadkiem. Pomysłodawcą skoku był Krzysztof M., który pracował w oddziale jako ochroniarz. W sprawę zaangażował swoich kolegów. Pierwszą ofiarą był pracujący wówczas zmiennik Krzysztofa M., Stanisław Woltański. Jego ciało mordercy ukryli w studzience odpływowej. Cierpliwie czekali na kasjerki. Gdy te zeszły do skarbca po pieniądze, padły trzy strzały – dla każdej przeznaczony był jeden. Dwie kobiety nadal żyły, więc napastnicy postanowili dokończyć dzieła, dusząc je plastikowym paskiem. Choć Krzysztof M. od początku był w kręgu podejrzanych, miał mocne alibi. Prawda wyszła na jaw po pewnym czasie, gdy członek rodziny jednego ze sprawców zeznał, że pomagał przy zacieraniu śladów po zbrodni.
Nie tylko napad na Kredyt Bank
Pięć, dziesięć, piętnaście… i tak bez końca. Przegląd najgłośniejszych spraw XXI wieku mógłby zająć wiele takich rozkładówek. Spośród nich ciężko wskazać tę najgorszą. Zresztą, nie o to tutaj chodzi. W tych sprawach nie ma wygranych, najważniejszych, najgłośniejszych, najokrutniejszych…
Zbrodnie, które wstrząsnęły Polską w XXI wieku. Sprawy, o których mówił cały kraj. Brutalne morderstwo rodziców w Rakowiskach, zabójstwo małej Madzi z Sosnowca czy śmierć chłopczyka z Będzina – bezwzględność i poziom brutalności, z jakimi mieliśmy do czynienia w przypadku tych przestępstw, zdają się daleko wykraczać poza wszelkie normy człowieczeństwa. I choć wśród społeczeństwa budzą one odrazę i absolutne potępienie, w tym samym społeczeństwie znajdą się tacy, którzy pójdą w ich ślady. Czas na ciąg dalszy subiektywnego przeglądu najczarniejszych charakterów Rzeczpospolitej Polskiej XXI wieku.
Najbardziej brutalne? Wstrząsające? Odrażające? A może zaskakujące? W zestawieniu najsłynniejszych spraw kryminalnych, jakich byliśmy świadkami w XXI wieku, na próżno szukać wygranego. Nie jest to ranking. Bo czy można zmierzyć poziom zła?
Chcesz poznać podobne historie? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne 3/2023 (tekst Anny Rychlewicz pt. O tym mówiła cała Polska). Cały numer do kupienia TUTAJ.