Niemcy: wpadka polskich złodziei. Za dużo rozmawiali

Niemcy: 22-letnia kobieta oraz trzech mężczyzn w wieku od 22 do 26 lat, wszyscy z Polski, trafili w Berlinie do aresztu. Według doniesień dziennika “Berliner Zeitung” cała czwórka okazała się członkami gangu specjalizującego się w kradzieżach motocykli w Niemczech. Złodzieje wpadli w ręce policji, gdyż dwóch funkcjonariuszy, zrozumiało, co między sobą mówili w języku polskim.

Z pomocą uważnego świadka policja zdołała aresztować w Berlinie-Friedenau  gang specjalizujący się w kradzieży motocykli. Według policji 57-letni mieszkaniec stolicy Niemiec zauważył około godziny 2.10 w nocy dwóch młodych mężczyzn, którzy na Stubenrauchstrasse próbowali przeciągnąć motor marki Yamaha na następne skrzyżowanie. Kiedy 57-latek odezwał się do nich porzucili motor i uciekli.

Berlińczyk natychmiast poinformował o zdarzeniu policję. Potrafił on na tyle dokładnie opisać wygląd domniemanych złodziei oraz samochód, do którego wsiedli, że przybyłym na miejsce policjantom udało się ich szybko namierzyć.

Trafili do aresztu

Jak podaje “Berliner Zeitung” dwóch poszukiwanych mężczyzn znaleziono przy Tempelhofer Damm. Siedzili tam w samochodzie marki Toyota Corolla w towarzystwie jeszcze jednego mężczyzny z Polski oraz 22-letniej kobiety.

W momencie przybycia policjantów mężczyźni zaczęli szeptać między sobą. Dwóch agentów znających język polski zrozumiało o czy rozmawiali. Wynikało z tego, że mówili o tym, gdzie stoi zaparkowany bus marki Renault Masters, do którego mieli przy sobie kluczyki. Opisany furgon faktycznie stał zaparkowany na Düppelstrasse, o czym mówili między sobą po cichu.

Policjanci postanowili przeszukać pojazd. Jak się okazało ukryto tam cztery inne skradzione motocykle marek KTM, Yamaha i Suzuki.

Cała czwórka została aresztowana pod zarzutem kradzieży i przekazana funkcjonariuszom z wydziału kryminalnego.

Niemcy: złodzieje w centrum zainteresowania straży granicznej

Polska i niemiecka policja współpracują ze sobą od lat, kontrolując drogi między Berlinem a Polską, które zwłaszcza w nocy wykorzystują gangi złodziei. Grupy przestępcze, głównie z Polski i Białorusi,  wyspecjalizowały się w kradzieży samochodów i motocykli. Po złodziejskich wycieczkach po stolicy Niemiec próbują dostać się do Polski po osłoną nocy. Przemieszczają się przez granicę zarówno autostradą, jak i wąskimi drogami wiejskimi.

W ramach walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi polscy i niemieccy policjanci ściśle ze sobą współpracują. Co noc patrole z obu krajów zatrzymują podejrzane pojazdy i sprawdzają je.

Źródło: polskiobserwator.de

fot. pixabay.com