Olsztyn: Policja odzyskała zatopione sejfy

Olsztyn: Policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji pracowali wspólnie w ramach specjalnej grupy powołanej przez Komendanta Głównego Policji. Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami z włamaniem, prowadzone jest pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Według funkcjonariuszy, członkowie grupy od kilkunastu lat w okresie wiosennym i jesiennym włamywali się do hurtowni i gospodarstw rolnych. Po co? Kradli środki ochrony roślin, sprzedawane później współpracującym z nimi rolnikom. Podczas zatrzymania jednego z podejrzanych policjanci zabezpieczyli chemię rolną pochodzącą z kradzieży, której wartość wynosiła ok. 800 tys. zł.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w innych okresach roku członkowie gangu włamywali się do bankomatów i sklepów. Kradli pieniądze i sejfy. W kręgu ich zainteresowania pozostawały również domy osób majętnych. Kradli stamtąd pieniądze, kosztowności, broń, a nawet trofea myśliwskie, które sprzedali za 180 tys. dolarów.  Z zebranego materiału wynika, że niektórzy z podejrzanych mogli uczestniczyć również w obrocie znacznymi ilościami narkotyków.

W maju 2020 roku większość z podejrzanych zatrzymana. O sprawie pisaliśmy w art. „Wyspecjalizowali się w kradzieżach środków ochrony roślin – policyjna specgrupa rozbiła gang”. Obecnie w śledztwie występuje 11 podejrzanych. Śledczy ustalili, że podejrzani mogą mieć na swoim koncie co najmniej 87 przestępstw. Wartość strat poniesiona przez pokrzywdzonych wynosi około 11 mln zł.

Olsztyn: Co kryły zatopione sejfy?

Podczas działań policjanci zabezpieczyli 3 jednostki broni wraz z amunicją, amfetaminę i marihuanę. W wyniku podjętych czynności przejęto także blisko milion złotych w gotówce. Tylko u jednego podejrzanego policjanci zabezpieczyli 600 tys. zł, które ukryto w domu jednorodzinnym.

W ostatnim czasie policjanci ustalili miejsca zatopienia 4 sejfów pochodzących z włamań do domów czy sklepów. Przy wsparciu funkcjonariuszy z Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku wydobyto metalowe skrzynie z jezior, zatopione na terenie województwa pomorskiego. Okazało się, że sprawcy przeoczyli kopertę z dużą ilością gotówki i wyrzucili ją razem z sejfem. Pieniądze oraz sejfy odzyskane przez policjantów stanowią obecnie materiał dowodowy.

Podejrzanym grozić może kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Źródło: policja.pl