Oszustwa matrymonialne to biznes w setkach milionów

Oszustwa matrymonialne to problemy stary jak świat. Czy wiecie, jakie straty ponoszą ofiary. Za oceanem udało się oszacować skalę zjawiska. Ostateczne liczby są naprawdę szokujące!

Oszuści czają się w aplikacjach randkowych i mediach społecznościowych. Nawiązują rozmowy z nieznajomymi, starając się zdobyć ich zaufanie, aby ostatecznie poprosić o pieniądze. Ilość tego rodzaju oszustw rośnie od ostatnich czterech lat. W 2020 roku odnotowano 50% wzrost strat finansowych z powodu oszustw matrymonialnych w porównaniu do poprzedniego roku. Pandemia tylko ułatwiła sprawę oszustom – którzy twierdzili, iż nie mogą spotkać się osobiście z powodu ograniczeń lub potrzebują pieniędzy na leczenie.

Raport opublikowany przez Federal Trade Commision (FTC) ujawnił, że w 2020 roku w wyniku oszustw matrymonialnych Amerykanie stracili rekordowe 304 miliony dolarów. FTC oszacowało, że w 2020 roku średnio 2,500 dolarów trafiło do oszustów matrymonialnych. Stanowi to ponad 10-krotność mediany strat we wszystkich rodzajach oszustw. Biorąc pod uwagę powszechne korzystanie z mediów społecznościowych i rozwój internetowych serwisów randkowych, możliwości oszustów stale rosną.

“Możliwość nawiązania tego rodzaju połączenia i zrobienia wszystkiego zdalnie, to coś, co nie było możliwe dekadę temu. Tteraz jest nie tylko możliwe, ale dość powszechne, że ludzie nawiązują kontakty i szukają sympatii online” – powiedziałą Emma Fletcher, analityk z FTC.

Oszustwa matrymonialne: metody od lat te same

Oszuści często poświęcają miesiące, a nawet lata, na budowanie opartych na zaufaniu relacji ze swoimi ofiarami. Mogą poprosić o pieniądze na opłacenie biletu lotniczego, kosztów leczenia lub spłatę długów.

Amy Nofizger, dyrektor Fraud Watch Network AARP powiedziała, że straty ofiar wahają się od $7,800 do 900,000 dolarów. W niektórych wypadkach ofiary wypłacają swoje fundusze emerytalne lub życiowe oszczędności. W dobrej wierze pomagają komuś, na kim im zależy i kto potrzebuje pomocy.

Nofziger powiedziała, że ofiary tych oszustw po prostu próbują stworzyć z kimś autentyczny związek i że są to “inteligentni, wykształceni i uczciwi ludzie, którzy po prostu się zakochali”.

Przypadek jakich wiele

Podobnie, jak tysiące innych osób, 68-letnia Ellen Floren z Chicago, pomyślała, że rozmawia z osobą ze swojego sąsiedztwa na Nextdoor, internetowym centrum społecznościowym. Oszustw udawał mężczyznę mieszkającego w jej okolicy i zaczęli wymieniać wiadomości, które na początku wydawały się zupełnie niewinne.

“Nie mógł doczekać się spotkania ze mną. Był we mnie tak zakochany. Prowadziliśmy naprawdę miłe rozmowy i robiliśmy wspólnie wiele rzeczy” – powiedziała Floren.

W ciągu czterech tygodni kobieta zaczęła dostrzegać pierwsze sygnały ostrzegawcze. Oszustw najpierw poprosił o kartę podarunkową na drobną sumę. Wkrótce potem potrzebował znacznie więcej pieniędzy – około 2 tysięcy dolarów na wymianę narzędzi do pracy, które rzekomo zostawił w taksówce. Wtedy Floren zdała sobie sprawę, że została oszukana. Opublikowała informacje o tej sytuacji na Nextdoor i swoim koncie na Facebooku. Była zszokowana, widząc, jak wiele kobiet odpowiedziało podobnymi doświadczeniami.

Według FTC karty podarunkowe i przelewy bankowe są najczęściej wykorzystywanymi przez oszustów metodami płatności – obie mogą być trudne do wyśledzenia. FTC przyznaje, że nie jest łatwo zidentyfikować przestępców, często mieszkających poza granicami kraju i używających fałszywych nazwisk i zdjęć.

Fletcher i Nofziger z AARP podkreślają, że edukacja konsumentów jest najskuteczniejszą metodą walki z oszustwami związanymi z romansami w internecie. Nauczanie ludzi, jak rozpoznawać fałszywe profile, pokazując, jakie rodzaje pytań zwykle zdają oszuści, pod jakim kątem powinni sprawdzić profil osoby, z którą rozmawiają, itd.

Źródło: https://www.monitorlocalnews.com

Fot. pixabay.com