Pandemia: oszuści nie próżnują!

Ze wszystkich stron słychać nawoływania i apele o zaszczepienie się. Wszystko wskazuje na to, że  szczepionka to jeden z najlepszych sposobów na walkę z COVID-19. Jednak pandemia to czas, kiedy oszuści nie próżnują. Jak się przed nimi bronić. Koniecznie przeczytaj!

Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. Apelujemy również do ludzi młodych – informujcie swoich rodziców, dziadków, sąsiadów o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i zabrać im wszystkie oszczędności.

Oszustwa metodą „na szczepionkę”

Na terenie kraju pojawiły się próby oszustw na zakup szczepionki na COVID19.  Oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia, bądź za członków rodziny i w ten sposób wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Wprowadzając w błąd usiłują doprowadzić osoby starsze do niekorzystnego rozporządzeniem ich mieniem.

Przestępcy informują, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która znalazła się w szpitalu. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliski nie był zarażony koronawirusem, a pieniądze przejęli nieznani sprawcy.

Pomimo licznych apeli nadal odnotowuje się przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności. Zaniepokojeni ludzie, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem mogą stać się łatwo ofiarą takich oszustw.

Wiarygodne informacje znajdziemy na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie

Szczepienia przeciw Covid-19 w domu pacjenta

Jeżeli pacjent potrzebuje szczepienia w domu, powinien skontaktować się ze swoim POZ.

Wyjazdowe punkty szczepień są kierowane do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni j najlepiej znają swoich pacjentów, Dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych. Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.

Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Jeśli senior nie prosił o zaszczepienie u siebie w domu albo pomoc w transporcie do punktu szczepień, a odbiera telefon z taką propozycją, ostrzegamy – to oszustwo. Pandemia im sprzyja.

Zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi, którzy mogą podawać się np. za „policjanta”, „lekarza”, “żołnierza” lub „wnuczka”;

Pamiętaj, że Policja nigdy nie będzie Cię prosiła o wypłatę pieniędzy z banku, przekazanie ich nieznanym osobom lub pozostawienie we wskazanym miejscu;

Nie dokonuj zakupu szczepionek i produktów farmaceutycznych na własna rękę;

POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY! – skontaktuj się najpierw z rodziną i potwierdź, czy potrzebują pomocy finansowej!

Pandemia: czy wiesz, że…

Wzrasta liczba prób oszustw z wykorzystaniem motywu szczepionki przeciw COVID-19. W ostatnich miesiącach nastąpił trzykrotny wzrost rejestracji domen związanych ze szczepionkami, niemal co trzecia jest potencjalnie niebezpieczna.

Eksperci Check Point Research ostrzegają, że wraz ze wzrostem zainteresowania szczepieniami rośnie aktywność hakerów chcących wyłudzić nasze dane. Pamiętajmy, że pandemia to czas, kiedy oszuści nie próżnują.

Cyberprzestępcy przygotowują treści internetowe, które mają za cel kradzież danych uwierzytelniających lub potajemną instalację złośliwego oprogramowania na urządzeniach użytkowników.

W ostatnich czterech miesiącach, czyli od momentu przygotowania do dystrybucji pierwszych partii, liczba domen ze słowem “szczepionka” w nazwie skokowo wzrosła.

Skala jest znaczna. Od listopada 2020 roku udokumentował 7056 nowych domen związanych ze szczepionkami, z których aż 294 uznano za potencjalnie niebezpieczne.

Rejestracja domen “szczepionkowych” wzrosła trzykrotnie, natomiast liczba witryn uznanych za niebezpieczne wzrosła o blisko 30 proc.

Jeśli zdarzyło się Państwu się zetknąć z podobnymi schematami lub byli Państwo ich bezpośrednią ofiarą skorzystajcie z pomocy policji lub zgłoście się do instytucji, które będą w stanie pomóc. Podzielcie się też z nami swoją historią by ustrzec przez zagrożeniem innych.

Źródło: policja.pl

fot. pixabay.com