Polski porywacz ukrywał się na Węgrzech

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie z węgierską Policją oraz z oficerem łącznikowym polskiej Policji na Węgrzech, doprowadzili do zatrzymania 24-latka. Domniemany porywacz poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania.

Policjanci wytropili mężczyznę na Węgrzech, gdzie w wynajętym mieszkaniu ukrywał się przed organami ścigania. W ten sposób chciał uniknąć odpowiedzialności za uprowadzenie w 2019 roku kobiety i przetrzymywanie jej wbrew woli. Teraz mężczyzna zostanie przekazany polskim śledczym w celu jego osądzenia w kraju.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach doprowadzili do zatrzymania 24-letniego mężczyzny poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. Kryminalni prowadzą śledztwo w sprawie uprowadzenia w 2019 roku kobiety i przetrzymywania jej wbrew woli, w którym 24-latek jest jednym z głównych podejrzanych. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Nie miał miejsca na ziemi

Mężczyzna od 2019 roku ukrywał się przed organami ścigania, chcąc w ten sposób uniknąć odpowiedzialności. Śledczy cały czas deptali mu po piętach.

Jego ostatnim znanym miejscem pobytu była Zielona Góra, gdzie jednak od kilku lat nie zamieszkiwał.

Trop prowadził na Węgry

Śledczy dotarli do ważnych informacji. Wynikało z nich, że poszukiwany ukrywa się w różnych europejskich krajach, przemieszcza się między nimi i często zmienia miejsce pobytu. Mundurowi przekazali swoje ustalenia do prokuratury.

Ta wystąpiła do sądu o wydanie za 24-latkiem Europejskiego Nakazu Aresztowania. ENA wydano pod koniec stycznia 2021 r. W tym momencie ostatni policyjny trop prowadził na Węgry.

Porywacz wpadł na Węgrzech

Wtedy śląscy kryminalni nawiązali współpracę z oficerem łącznikowym polskiej Policji na Węgrzech. Za jego pośrednictwem przekazano zebrane i posiadane informacje bezpośrednio policjantom z Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych tzw. ENFAST na Węgrzech.

Śledczy z Polski i Węgier kontynuowali współpracę. Koordynował ją oficer łącznikowy. Poszukiwany mężczyzna w dniu 07.03.2021 roku został zatrzymany na Węgrzech.

Zachodziło podejrzenie, że poszukiwany mężczyzna może być niebezpieczny i posiadać broń palną, zatrzymania dokonali węgierscy policjanci kontrterrorystyczni TEK.

Mężczyzna został aresztowany przez węgierski sąd. Uruchomiono procedurę jego przekazania i osądzenia w kraju.

Wiele podobnych historii kryminalnych znajdziesz m.in. na łamach listopadowego miesięcznika „Detektyw”. Do kupienia TUTAJ.

źródło: policja.pl

fot. pixabay.com