Susan Vaughan zabiła dwoje swoich dzieci

Susan Vaughan odrzucona przez kochanka, który nie chciał wychowywać jej dzieci, utopiła je w jeziorze, a potem usiłowała wmówić wszystkim, że zostały porwane przez uzbrojonego czarnoskórego mężczyznę. Każdego dnia śledztwa jej zeznania jednak się zmieniały, więc policjanci szybko nabrali co do niej podejrzeń. Kiedy w końcu przyparto ją do muru, przyznała się do zamordowania swoich dwóch synków.

Susan Vaughan urodziła się 26 września 1971 roku w miasteczku Union, w stanie Karolina Południowa. Była jedyną córką Lindy, gospodyni domowej i Harry’ego, strażaka, który później pracował w zakładzie włókienniczym w Union.

Miała dwóch starszych braci, Scotty’ego i Michaela. Małżeństwo Harry’ego i Lindy było bardzo burzliwe i pełne agresji. Mężczyzna często groził kobiecie, że ją zabije, a potem targnie się na swoje życie. Wybuchowy temperament mężczyzny był spowodowany nadmiernym spożywaniem przez niego alkoholu oraz niewiernością Lindy. Ciągłe awantury w domu Vaughanów sprawiły, że ich dzieci były stale zalęknione. Zanim Susan poszła do przedszkola, jej starszy brat Michael próbował się powiesić. Później przez kilka lat był leczony psychiatrycznie. Pomimo dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie, Susan szczególnie uwielbiała spędzać czas ze swoim ojcem.

Kiedy miała 6 lat, jej rodzice w końcu rozwiedli się. Pięć tygodni później, 37-letni Harry Vaughan popełnił samobójstwo. Mężczyzna strzelił sobie w brzuch, a kiedy dotarło do niego co zrobił, zadzwonił po pomoc pod numer alarmowy 911. Zabrano go do szpitala, ale lekarzom nie udało się uratować mu życia.

***

Trudne małżeństwo rodziców i śmierć ojca spowodowały, że Susan była smutnym i zamyślonym dzieckiem. Dwa tygodnie po rozwodzie z Harrym, Linda poślubiła niejakiego Beva Russella, odnoszącego sukcesy biznesmena, który posiadał sklep ze sprzętem AGD w centrum Union. Mężczyzna miał trzy córki z poprzedniego małżeństwa. Udzielał się także politycznie w lokalnych strukturach Partii Republikańskiej i był członkiem rady doradczej lokalnego oddziału Chrześcijańskiej Koalicji Ameryki. Po ponownym zamążpójściu Linda przeprowadziła się wraz z dziećmi ze skromnego domku do okazałego domu Beva, znajdującego się w ekskluzywnej dzielnicy Mount Vernon Estates w Union.

W wieku 13 lat Susan na skutek wielu problemów emocjonalnych, z jakimi się borykała, próbowała popełnić samobójstwo przedawkowując aspirynę. Dochodziła potem do siebie leżąc przez miesiąc w szpitalu.

Susan Vaughan

W szkole osiągała dobre wyniki w nauce. Będąc w liceum udzielała się także jako wolontariuszka, pomagając samotnie mieszkającym staruszkom lub chorym w szpitalu. W ostatniej klasie szkoły średniej otrzymała tytuł „Najbardziej Przyjaznej Dziewczyny”. Cieszyła się dużą popularnością wśród rówieśników, była wesoła i pogodna. Pod maską pełnej życia i towarzyskiej dziewczyny skrywała jednak niskie poczucie własnej wartości i palące pragnienie zwrócenia na siebie męskiej uwagi.

Gdy miała 16 lat, jej ojczym zaczął ją molestować seksualnie. Susan powiedziała o tym matce i opiece społecznej. Na czas prowadzonego przez urzędników dochodzenia Bev zgodził się wyprowadzić z własnego domu. Po kilku sesjach poradnictwa rodzinnego wrócił jednak z powrotem. Susan została ukarana za nagłośnienie molestowania seksualnego. Jej matka wydawała się bardziej zaniepokojona tym, że ich rodzina będzie teraz narażona na publiczne oszczerstwa i ostracyzm niż stanem psychicznym własnej córki. Po powrocie Beva molestowanie seksualne trwało nadal. Gdy tylko byli sami, mężczyzna zachodził ją od tyłu, chwytał za piersi, całował po karku i kładł jej dłoń na swoim kroczu. Tym razem dziewczyna zwróciła się o pomoc do szkolnej pedagog, Camille Stribling. Ta z kolei zgłosiła sprawę opiece społecznej. Przeprowadzono kolejne dochodzenie, ale nie wniesiono żadnych zarzutów przeciwko Bevowi, ponieważ Susan, za namową matki, zdecydowała się wycofać oskarżenie. W końcu Bev i Susan zostali kochankami.

Małżeńskie utarczki

Latem 1988 roku dziewczyna zatrudniła się w miejscowym supermarkecie Winn-Dixie jako kasjerka. Wzorowo wypełniała swoje obowiązki i szybko awansowała na księgową. Na początku pracy w supermarkecie wdała się w romans z dwoma pracującymi tam mężczyznami. Po zajściu w ciążę, dokonała aborcji. Kiedy starszy żonaty mężczyzna dowiedział się, że za jego plecami romansowała także z młodszym współpracownikiem, natychmiast zakończył ich związek. Susan wpadła wtedy w głęboką depresję i usiłowała popełnić samobójstwo, zażywając duże dawki aspiryny i tylenolu. Niedługo po wyjściu ze szpitala zaczęła romansować z jeszcze jednym współpracownikiem, Davidem Smithem, który był od niej rok starszy. Oboje chodzili wcześniej do tego samego liceum.

David początkowo nie traktował ich potajemnych schadzek poważnie, ponieważ od kilku lat spotykał się z niejaką Christy Jennings i to właśnie z nią łączył swoje plany na przyszłość. Kiedy jednak Susan oznajmiła mu, że zaszła z nim w ciążę, poczuł się w obowiązku do stworzenia ich dziecku normalnej rodziny i zerwał z Christy. Pobrali się 15 marca 1991 roku w Zjednoczonym Kościele Metodystycznym w Bogansville. Susan była wtedy w drugim miesiącu ciąży. Po ślubie zamieszkali w domu prababki Davida.

Rodzice Davida, Barbara i Charles bardzo cierpieli po stracie najstarszego syna Danny’ego, który w wieku 22 lat zmarł na chorobę Leśniowskiego-Crohna (bolesne zapalenie jelita o niewyjaśnionej etiologii) zaledwie 11 dni przed ślubem Davida i Susan. W maju 1991 roku Charles, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią syna, próbował popełnić samobójstwo przedawkowując tabletki przeciwbólowe. Susan znalazła go nieprzytomnego leżącego na podłodze w domu teściów. W końcu tragiczna śmierć Danny’ego i próba samobójcza ojca Davida przyczyniły się do tego, że małżeństwo jego rodziców rozpadło się. Barbara przeprowadziła się do Garden City w Karolinie Południowej, a Charles w trakcie pobytu w szpitalu poznał kobietę o imieniu Sue, która później została jego drugą żoną.

Susan Vaughan

Pierwszy syn Davida i Susan, Michael Daniel przyszedł na świat 10 października 1991 roku. Po jego urodzeniu Susan wróciła do pracy w supermarkecie Winn-Dixie w niepełnym wymiarze godzin i zapisała się na kilka kursów na Uniwersytecie Południowej Karoliny w Union. Od początku ich małżeństwa między nią a mężem zaczęły pojawiać się wyraźne różnice, które prowadziły do coraz większych napięć.

Chociaż oboje dobrze zarabiali, Susan nie potrafiła gospodarować pieniędzmi i często prosiła matkę o pożyczki, co bardzo denerwowało Davida. Mężczyzna nie lubił też, gdy teściowa wpadała do nich bez zapowiedzi i udzielała im porad małżeńskich lub jak powinni wychowywać swoje dziecko. David zauważył, że Susan prawie zawsze podążała za jej radami. Dodatkowym problemem było również to, że David był przełożonym Susan w Winn-Dixie. Częste kłótnie pomiędzy nimi doprowadziły w końcu do tego, że w marcu 1992 roku postanowili się rozstać. Krótko po tym Susan zaczęła spotykać się z byłym chłopakiem z Winn-Dixie, co rozgniewało Davida. Mimo to, w ciągu kolejnych siedmiu miesięcy próbowali naprawić swój związek.

Chcesz poznać kulisy tej wstrząsającej sprawy? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne 2/2023 (tekst Jarosława Szklarka pt. Dzieciobójczyni). Cały numer do kupienia TUTAJ.