Szczęście małżeńskie a kontakty pozamałżeńskie

Szczęście małżeńskie. Czy poziom satysfakcji z małżeństwa wpływa na prawdopodobieństwo dopuszczenia się zdrady? Czy szczęście w związku małżeńskim eliminuje ryzyko niewierności?

Z tymi pytaniami, w 1985 roku, postanowili rozprawić się Shirley Glass oraz Thomas Wright. Zbadali oni zależność pomiędzy szczęściem a kontaktami pozamałżeńskimi odkrywając, że stopień satysfakcji ze związku nie wpływa na prawdopodobieństwo dopuszczenia się zdrady przez mężczyznę. Co ciekawe, aż 56 procent panów, którzy przyznali się do zdrady, oceniało swoje małżeństwo jako bardzo szczęśliwe. W przypadku aż 44 procent badanych, brak zachowania wierności nie wiązał się jednak z jakimkolwiek zaangażowaniem emocjonalnym, a relacja była czysto seksualna. Zupełnie inaczej wyglądało to jednak w przypadku pań, które w czasie trwania małżeństwa nawiązały romans. Kobiety stwierdziły, że to nieszczęśliwy związek małżeński pchnął je do zdrady. Spośród nich, tylko 11 procent zadeklarowało, że związek pozamałżeński nie wiąże się z emocjonalnym zaangażowaniem.

Nie tylko szczęście małżeńskie

Niewierność małżeńska czy zdrada małżeńska. Innymi słowy – cudzołóstwo. W ujęciu biblijnym dotyczy dobrowolnych kontaktów seksualnych osoby zamężnej lub żonatej z osobą niebędącą jej partnerem. Nie było, nie jest i raczej nigdy nie będzie zjawiskiem niszowym, a obyczajowość związana z instytucją małżeństwa nieustannie nas zaskakuje. I zaskakiwać będzie.

Za nami czasy, kiedy niewierność małżeńska akceptowana była w sytuacji, gdy żona nie mogła mieć dzieci. Minęła epoka, gdy zdradzony mąż wyprowadzał z domu kochanka żony, trzymając go za przyrodzenie. Dziś, choć w niektórych miejscach na świecie za niewierność nadal obowiązuje kara śmierci, w innych szerokościach geograficznych istnieje forma zdrady kontrolowanej. I satysfakcja, którą daje świadomość bycia zdradzanym. 

Anna Rychlewicz

Interesuje Cię temat zdrady? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne 2/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Czego nie wiesz o cudzołożeniu). Cały numer do kupienia TUTAJ.