Tomasz Desecki – wyszedł z domu 22 lata temu

Tomasz Desecki urodził się 5.10.1983 roku w Lubrańcu. Mieszkał wraz z rodzicami i czworgiem braci w niewielkiej miejscowości Rabinowo, niedaleko Włocławka. Od dziecka był uzdolniony plastycznie, w związku z czym jego rodzice wysłali go do prywatnej Szkoły Sztuk Pięknych we Włocławku.

Jego prace cieszyły się dużym zainteresowaniem i do dziś można zobaczyć je np. w kościołach. Dodatkowo w 2001 roku Tomasz  otrzymał stypendium Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego. Nic nie zwiastowało nadchodzącego dramatu.

15.01.2002 roku. To był wtorek. wtorek. Tomasz Desecki wychodzi z domu wcześniej niż zwykle, najprawdopodobniej przed godziną 5:00, pozostawiając za sobą otwarte drzwi frontowe. W tym czasie reszta domowników śpi.

 Po przebudzeniu czują zimno napływające z zewnątrz. W trakcie porannych czynności rodzina dostrzega, że Tomka nie ma w domu. Co gorsza: w jego pokoju natomiast pali się świeca, a w kątach widać rozsypaną sól.  W pomieszczeniu leży szkolny plecak licealisty wraz z książkami, a w jego szafie są wszystkie ciepłe ubrania.

Chłopak wyszedł z domu nie zakładając zimowej kurtki. Zniknęły natomiast letnie ubrania, które zupełnie nie nadawały się do założenia o tej porze roku. W łazience zdezorientowana rodzina zauważa resztki farby do włosów w kolorze jasny blond. Mama chłopców nie korzystała z tej farby, więc najprawdopodobniej to Tomasz użył jej w nieznanym nikomu celu. Wkrótce rodzice dowiadują się, że ich syn nie dotarł do szkoły. Żaden z jego najbliższych kolegów nie miał pojęcia, gdzie jest licealista i dlaczego tak wcześnie wyszedł z domu.

Rodzice Tomka bardzo szybko powiadamiają policję. Funkcjonariusze docierają do dwóch świadków, którzy widzieli 18 latka w dzień zaginięcia. Jednym z nich był sąsiad, który zauważył Tomka około 5:00 nad ranem. Z jego relacji wynika, że nastolatek wsiadł do tego samego autobusu, którym mężczyzna podróżował do pracy. Niestety, sąsiad nie był w stanie wskazać, gdzie wysiadł młody chłopak.

Ostatnią osobą, która widziała Tomasza była jego koleżanka. Dziewczyna zauważyła go na dworcu we Włocławku, gdy czytał rozkłady pociągów. Według niej chłopak wyglądał inaczej niż zwykle, a jego zachowanie wzbudzało niepokój. Dlatego zdezorientowana nastolatka nie rozpoczęła z nim żadnej rozmowy. Ona także nie miała pojęcia dokąd później mógł udać się Tomasz. Później śledczy na  przystanku PKS znajdą zdjęcie z legitymacji szkolnej chłopaka.

Chłopak był cichy i skryty. Nigdy nie sprawiał rodzicom problemów wychowawczych. Zawsze bardzo dobrze się uczył i miał dobre stosunki z rówieśnikami. Był uzdolniony plastycznie. Uczęszczał do Prywatnej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych we Włocławku.

Jakiś czas przed zaginięciem w rozmowie z mamą powiedział, że chciałby zostać zakonnikiem, aby móc jeździć na misje i pomagać biednym. Co ciekawe: w dniu, w którym zaginął przypada wspomnienie Świętego Pawła Pustelnika. Sprawdzenie, czy Tomek przebywa w którymś z zakonów, okazuje się trudniejsze, niż przypuszczano. Zakonnicy odmawiają informacji ze względu na ochronę danych osobowych.

Czy więc 18-latek dobrowolnie chciał odciąć się od dotychczasowego życia i celowo wybrał ten dzień, aby zniknąć i żyć na swoich zasadach? Najbliżsi uważają, że Tomek faktycznie mógł wstąpić do zakonu bądź zacząć nowe życie samotnie, jako pustelnik. Rodzina próbowała kontaktować się z wieloma zakonami, jednak tylko do niektórych udało im się dotrzeć. W rozmowie jeden z zakonników wyznał, że nie jest możliwe, aby do zakonu trafiła osoba bez okazania dokumentów tożsamości.

Pojawiły się też spekulacje, że Tomek został wciągnięty do niebezpiecznej sekty. Jednak mimo ogromnych starań policji i najbliższych żadnej z wersji, od 22 lat, nie udało się potwierdzić.

Bliscy cały czas mają nadzieję, że Tomek odnalazł spokój w jakimś zakonie i w ten właśnie sposób interpretują pozostawione przez niego znaki. Biała płonąca świeca mogłaby być symbolem czystości, niewinności i prawdy, rozsypanie soli stanowiłoby akt oczyszczenia – na przykład przed nowym etapem życia – a pozostawione otwarte drzwi także pasowałyby do tej koncepcji.

We wszelkich apelach skierowanych w mediach do Tomka rodzina zapewnia go, że uszanuje każdą wybraną przez niego drogę życiową, a jedynym ich pragnieniem jest się upewnić, że Tomek żyje, jest zdrowy i szczęśliwy.

Każdego roku w Unii Europejskiej zgłasza się kilkaset tys. zaginięć dzieci. Większość z nich znajduje się w ciągu doby od zniknięcia, ale część z nich przepada na lata. To cios dla bliskich, którzy pomimo upływu czasu mają nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczą ukochaną córkę czy syna. Służby również się nie poddają, dlatego m.in. publikują progresje wiekowe.

Przyczyn zaginięć jest wiele i każdy przypadek stanowi odrębną historię. Większość zaginionych dzieci i nastolatków odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które zaginęły przed laty i nie odnalazły się do dziś.

Na dzieci wciąż czekają ich bliscy – matka, ojciec, rodzeństwo, dziadkowie, dalsi krewni. Nierzadko latami prowadzą poszukiwania na własną rękę, dzielą się swoją historią w mediach, publikują zdjęcia zaginionych w mediach społecznościowych. Robią, co mogą, aby dowiedzieć się, co stało się z ich dzieckiem.

George Smith – tajemnicze okoliczności zaginięcia. Czytaj TUTAJ

Źródło: zaginieni.pl, onet.pl, sprawykrymianalne.pl,

Fot. fb/zaginieniprzedlaty