Zbrodnia nas ciekawi

Ludzie od zawsze interesowali się zbrodniami, a szczególnie ich kulisami. Zbrodnia wywołuje emocje. Na wieść o tym, że ktoś został zamordowany, natychmiast padają liczne pytania, przede wszystkim: „dlaczego”. Chcemy poznać motyw. Błyskawicznie wydajemy wyroki.

Z analizy komentarzy w internecie wynika, że wiele osób (być może pod wpływem impulsu) jest zwolennikami kary śmierci. Bulwersujemy się i wracamy do swoich spraw, aż do kolejnej sensacyjnej informacji. Tymczasem nic nie dzieje się tak szybko, poza oczywiście serialową rzeczywistością, gdzie od zbrodni do skazania mija maksymalnie godzina.

Aby zapadł wyrok, trzeba oczywiście najpierw wytypować osobę podejrzaną, a potem dokładnie przeanalizować wszystkie dowody, oraz przyjrzeć się życiu ofiary i oprawcy. Czasem osoba, która sięga po nóż, przez wiele lat była krzywdzona. Pewnego dnia coś w niej pęka i zabija.

Motywy zabójstw są rozmaite. Finansowy, seksualny, konflikty rodzinne, zemsta, nienawiść do określonej grupy np. rasowej… Na kryminogenne zachowania wpływa wiele czynników: rodzina, otoczenie, miejsce wychowania, szkoła. Proces jest długotrwały i złożony.


Jeśli chcesz poznać kulisy różnych zbrodni koniecznie sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne nr 4/2020. Do kupienia TUTAJ.