Harvey Carignan najpierw gwałcił swoje ofiary, potem je okaleczał, aż wreszcie zabijał. Charakteryzował się przeogromną siłą fizyczną, napadał wyłącznie kobiety. Motywem była wielka nienawiść, którą przejawiał w stosunku do płci przeciwnej. Pierwsze objawy były widoczne już w dzieciństwie, kiedy nie szanował swojej matki, zresztą bardzo go zaniedbującej.
Harvey Carignan, nazywany także Harv the Hammer, przyszedł na świat 18 maja 1927 roku, w Fargo. Jest to największe miasto położone we wschodniej części stanu Dakota Północna w Stanach Zjednoczonych. Harvey był nieślubnym dzieckiem. Nigdy nie poznał swojego biologicznego ojca. Gdy miał niecałe 4 lata, jego matka wyszła za mąż i kilka lat później urodziła drugiego syna.
***
Chłopiec wymyślił sobie przyjaciela, któremu nadał imię Paul. Bardzo prawdopodobne, że w przypadku Harveya stało się tak głównie poprzez traumę z wczesnego dzieciństwa, kiedy był bardzo samotnym i zaniedbywanym dzieckiem. Niepoświęcająca mu czasu matka zapewne miała wpływ na jego problemy emocjonalne, w tym m.in, moczenie się w nocy – z czym zmagał się do 13. roku życia. Ponadto zdiagnozowano u niego chorobę autoimmunologiczną – pląsawicę dziecięcą, która objawia się m.in. przez niekontrolowane ruchy, zaburzenia emocjonalne, natręctwa oraz nadpobudliwość. Matka nie potrafiła poradzić sobie z jego wychowywaniem i bardzo często odsyłała go pod opiekę krewnych. Najpierw do babci, a później do wujostwa. Ciągłe zmiany otoczenia i szkoły były dość stresujące. Chłopak przez to nie był w stanie się nigdzie na dłużej zaaklimatyzować i nawiązać dobrych relacji z rodziną oraz rówieśnikami, którzy bardzo często go wyśmiewali. Nie otrzymał także właściwego wykształcenia.
***
W wieku 11 lat Harvey Carignany został wysłany do poprawczaka, który mieści się w Mandan, w Północnej Dakocie. Powodem takiej decyzji były drobne kradzieże, których zaczął się dopuszczać. Najbliżsi byli bezsilni wobec jego ciągłego nieodpowiedniego zachowania i problemów zdrowotnych. Ta decyzja nie zasmuciła Harveya, a po latach wyznał nawet, że żyło mu się tam lepiej niż we własnym domu rodzinnym:
– To małe więzienie dla dzieci. Po raz pierwszy w swoim życiu mieszkałem w miejscu gdzie było ciepło, mieliśmy jedzenie, które chciałem jeść i czystą pościel w łóżkach.
Carignan wielokrotnie wspominał, że był molestowany seksualnie przez jedną z nauczycielek w domu poprawczym. Twierdził, że wymieniał się z nią liścikami o podłożu seksualnym, kiedy ta rozkazywała mu zostawać po lekcjach w klasie. Nigdy natomiast nie doszło między nimi do stosunku seksualnego.
Harvey Carignan: pierwsze zbrodnie
Po uzyskaniu pełnoletności, chłopak opuścił zakład poprawczy, w którym spędził 7 lat. W niczym nie przypominał siebie z okresu dzieciństwa. Wyrósł na dobrze zbudowanego mężczyznę, później określanego jako nieludzko silnego fizycznie. Dojrzały wygląd nie szedł w parze z rozwojem emocjonalnym. Ciężko mu było odnaleźć się w świecie dorosłych i zaakceptować panujące w nim zasady.
Po kilku latach, aby zmienić swoje dotychczasowe życie, zdecydował się wstąpić do armii amerykańskiej. Podczas stacjonowania w Ford Richardson na Alasce, 31 lipca 1949 roku, Harvey Carignan napadł w parku na 57-letnią Laurę Showatler. Wykorzystał ją seksualnie i zabił. Kobieta zmarła na skutek silnych ciosów zadanych jej w głowę.
Ponad miesiąc później, w piątek 16 września 1949 roku, w godzinach porannych, Harvey zaczepił Dorcas Callen. Zaproponował jej podwózkę. Młoda kobieta odmówiła, ponieważ wiedziała, że kilka tygodni wcześniej w tej okolicy nieznany sprawca brutalnie zabił kobietę. Odmowa bardzo zdenerwowała żołnierza, wykorzystał swoją przewagę fizyczną i zaatakował po raz drugi. Na szczęście przerażonej Dorcas udało się uciec w stronę baru. Natychmiast zawiadomiła policję i podała dokładny rysopis sprawcy. Dzięki temu Carignan został błyskawicznie aresztowany.
***
W 1950 roku Harvey’a oskarżono i skazano za morderstwo Laury Showatler na karę śmierci przez powieszenie. Na Alasce wówczas taka kara była możliwa. Prawnicy mężczyzny złożyli jednak apelację do Sądu Najwyższego, który ostatecznie orzekł, że wyjaśnienia Carignana mogły zostać wymuszone przez przesłuchujących go funkcjonariuszy i nie mogą być wykorzystane jako materiał dowodowy w tej sprawie. Skutkiem apelacji była zmiana wyroku na 15 lat pozbawienia wolności.
Z zakładu karnego Seward na Alasce Harvey został przetransportowany do więzienia w stanie Waszyngton, a 13 września 1951 roku, przeniesiono go do więzienia w Kalifornii, gdzie spędził 9 lat. Po tym czasie, w 1960 roku, został zwolniony warunkowo.
Po wyjściu na wolność, mężczyzna przez krótki okres mieszkał u swojego przyrodniego brata. W sierpniu 1960 roku, ponownie aresztowano go pod zarzutem kradzieży i próby gwałtu. Został skazany jedynie na 4 lata, ponieważ z braku wystarczająco silnych dowodów, nie udowodniono mu próby gwałtu. W kwietniu 1965 roku, skazano go na 15 lat pozbawienia wolności za włamanie drugiego stopnia.
Tym razem, podczas odsiadki, Harvey Carignan postanowił zadbać o swoje wykształcenie. Zdobył dyplom ukończenia szkoły średniej oraz zdał egzamin dojrzałości. Ponadto uczestniczył w wielu kursach i szkoleniach, był także studentem dziennikarstwa. Nauczyciele, z którymi miał kontakt zgodnie potwierdzali, że Harvey jest bardzo zdolny.
Carignan został warunkowo zwolniony w wieku 42 lat, za dobre zachowanie. W tamtym okresie otrzymał pseudonim od swoich znajomych „Harvey the Hammer”, który powstał od nazwy narzędzia jakim ranił swoje ofiary.
Nieudane małżeństwa
Harvey przejawiał słabość w stosunku do atrakcyjnych kobiet, głównie młodszych. Opuszczając więzienie miał niewielkie szanse, aby wejść w relację, o której często fantazjował. Chociaż był jeszcze młodym mężczyzną, dyskryminowała go mroczna przeszłość i niezbyt urodziwy wygląd. Mimo to udało mu się ożenić. Poślubił znaną mu wcześniej wdowę – Sheilę Moran. Carignan zamieszkał z kobietą i trójką jej dzieci. Wprowadził się do ich domu położonego w skandynawskiej dzielnicy Seattle. Ich związek nie trwał jednak zbyt długo. Sheila zaczęła się niepokoić dziwnym zachowaniem świeżo poślubionego mężczyzny. Harvey bardzo często wychodził z domu o bardzo późnych porach i jeździł na długie, samotne wycieczki. Moran pytała go o cel wypraw, jednak małżonek wielokrotnie unikał odpowiedzi. Ostateczną decyzję o zakończeniu znajomości podjęła, kiedy Carignan zaatakował jej starszego krewnego. Po tym fakcie natychmiastowo spakowała rzeczy i uciekła wraz z dziećmi.
Po niespełna 2 latach, morderca ponownie zawarł związek małżeński. Tym razem jego żoną została sprzątaczka, nieśmiała i łatwowierna Alice Johnson. Bardzo szybko Carignan zaczął zachowywać się tak, jak w poprzednim małżeństwie. Oprócz tego problemem okazała się być 14-letnia Georgia, córka Alice… Nastolatka była bardzo atrakcyjna i dojrzała, jak na swój młody wiek. Harvey fantazjował o niej, aż wreszcie zaczął wysyłać w jej stronę niedwuznaczne sygnały. Nastolatka czuła się nieswojo w jego towarzystwie do tego stopnia, że po paru tygodniach uciekła z domu. Małżeństwo z Alice ostatecznie rozpadło się wiosną 1973 roku, po upływie roku.
***
Pojawiły się spekulacje, jakoby Carignan miał związek z zaginięciem Virginii Piper, która została porwana 27 lipca 1972 roku w Orono, w stanie Minnesota. Szybko jednak to wykluczono. Okazało się bowiem, że kobieta stała się celem porywaczy, z racji posiadania wysokiego statusu majątkowego.
Trzy miesiące później, w połowie października, odnaleziono zwłoki 19-letniej Leslie Block. Dziewczyna mieszkała w Bellingham, w stanie Waszyngton. Przyczyną śmierci były silne uderzenia w głowę, które niemal natychmiast doprowadziły do śmierci nastolatki. Świadkowie zeznali, że widzieli jak Leslie łapała stopa, a następnie wsiadała do srebrnego pojazdu należącego do Harveya Carignana. Niestety, z powodu braku wystarczających dowodów, nie można było go oskarżyć o zabójstwo 19-latki…
Chcesz poznać wszystkie ofiary Carignana, skazanego na dożywocie? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne 3/2021 (tekst Dominiki Pająk pt. “Zabójca z młotkiem”). Cały numer do kupienia TUTAJ.