Masz myśli samobójcze? Potrzebujesz wsparcia?

Potrzebujesz wsparcia? Masz myśli samobójcze? Chcesz odebrać sobie życie? Pamiętaj, że nie jesteś sam. Wokół są osoby, które mogą Ci pomóc.

Jeśli masz myśli samobójcze zgłoś się do którejś z poniższych instytucji. To nie wstyd prosić o pomoc.

– Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia: 800 120 002

– Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

– Ośrodek Interwencji Kryzysowej: 22 837 55 59

– Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 702 222

– Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny: 116 123

– Wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: bezpieczniej@kph.org.pl

– Wsparcie psychologiczne Lambdy Warszawa: poradnictwo@lambdawarszawa.org

Myśli samobójcze

W „Detektywie” opisujemy głównie historie zabójstw. Nie poruszamy spraw, gdzie doszło tylko do samobójstwa (poza samobójstwami rozszerzonymi, gdzie ktoś zabija kogoś, a potem sobie odbiera życie). Zamach na własne życie to ogromna zbrodnia. Ale przecież nikt, o doskonałej kondycji psychicznej, nie targa się na własne życie. Powodów podjęcia tak dramatycznego kroku jest wiele.

W 2020 roku życie odebrało sobie 778 kobiet, w 2021 roku – 787, natomiast w 2022 roku – już 847 kobiet. W porównaniu z rokiem 2021 jest to wzrost o ponad 7 proc. Tak jak w ubiegłych latach samobójstwa dotyczą przede wszystkim mężczyzn. Z 5 018 samobójstw w 2022 roku – 4 261 to mężczyźni.

Jeśli chodzi o próby samobójcze to dużo więcej jest ich wśród kobiet. Często bliscy to bagatelizują bo -jak powszechnie się uważa –  kobieta jest niestabilna emocjonalnie. Tymczasem to na barkach rodziny, przyjaciół, ludzi z bliskiego otoczenia osoby, która wysyła wyraźne sygnały, że nie radzi sobie z życiem, leży obowiązek pomocy. Oczywiście nikt nie zastąpi wsparcia specjalisty (psychologa, psychiatry), ale najbliżsi często też powinni zasięgnąć porady jak wspierać.

Policjant zabił żonę i popełnił samobójstwo. Czytaj TUTAJ.