Nastolatek działał w obronie koniecznej?

W obronie koniecznej? W sierpniu 2021 roku nagłówki we wszystkich polskich mediach informowały, że „13-latek zamordował swojego ojczyma”.

Chłopiec zadał konkubentowi matki jeden cios nożem w okolice klatki piersiowej, który okazał się śmiertelny. Podczas zdarzenia w domu obecna była zarówno matka chłopca, jak i dwoje dzieci. I choć każde morderstwo powinno zostać ukarane, warto mieć na uwadze fakt, że do niektórych tragedii dochodzi w wyniku działania w obronie koniecznej. Właśnie tak było w przypadku 13-latka z Wałbrzycha (woj. dolnośląskie). Stanął on w obronie matki, kiedy pijany konkubent po raz kolejny ją zaatakował. Chłopiec po zdarzeniu poinformował pogotowie oraz policję. Okazało się, że zmarły znęcał się nad kobietą i był karany między innymi za przemoc stosowaną wobec matki chłopca. W styczniu 2022 roku sąd umorzył postępowanie uznając, że 13-latek działał w obronie koniecznej.

Nie tylko nastolatek, który działał w obronie koniecznej

Czy dziecko byłoby zdolne do odebrania życia drugiemu człowiekowi? A czy małoletni potrafi przewidzieć konsekwencje swoich czynów? Czy nieletnich należy sądzić jak osoby dorosłe? W przypadku dzieci dopuszczających się brutalnych morderstw, możliwa jest rehabilitacja? Zbrodnie popełnione przez dzieci od lat rodzą szereg pytań, na które wciąż brak jest jednoznacznych odpowiedzi. W tym samym czasie dochodzi jednak do kolejnych przestępstw z ich udziałem.

W ocenie specjalistów, młodzi ludzie doskonale wiedzą, że zabójstwo jest czynem zabronionym i grozi za nie kara, jednak często nie potrafią połączyć tych wiadomości ze swoim aparatem afektywno-emocjonalnym. Zbrodnie przez nich dokonane są ukierunkowane na zaspokojenie doraźnej potrzeby, którą choć można zaspokoić w inny sposób, zaspokajana jest często właśnie przez czyn zabroniony, który wydaje się najszybszą i najprostszą drogą do spełnienia.

Każda zbrodnia powinna doczekać się kary. Jednocześnie kara ma uczyć, a nie krzywdzić. To właśnie przestępstwa popełnione przez nieletnich lokują się mniej więcej w połowie drogi prowadzącej do zaspokojenia obu tych potrzeb. Odpowiedzialność nieletnich wciąż budzi sporo kontrowersji. Nie mniej budzą zbrodnie przez nich dokonane.

Chcesz poznać innych nieletnich zabójców? Sięgnij po Detektywa 6/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Nieletni zabójcy). Cały numer do kupienia TUTAJ.