Morderstwo w Jurczycach: areszt dla podejrzanych

Czy potrójne zabójstwo w Jurczycach zbliża się do sądowego finału? W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie i małopolskich policjantów wyjaśniono sprawę zabójstwa z 2000 roku. Dwaj mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Do zabójstwa doszło w nocy z 8/9 września 2000 r., w jednym z domów jednorodzinnych w Jurczycach w powiecie krakowskim. Zwłoki trojga osób ujawnił 9 września 2000 r. znajomy kobiety. Ten ostatni który przyszedł do niej w odwiedziny. 

Na miejsce skierowano policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Razem z  prokuratorem prowadzali oględziny oraz zabezpieczali wszelkie ślady.

Wszystkie ofiary jak ustalono, zginęły od strzału z broni palnej. Podczas oględzin na miejscu zdarzenia, trwających prawie tydzień, zabezpieczono 250 różnego rodzaju śladów.

Morderstwo w Jurczycach: kalendarium śledztwa

W sprawie tego potrójnego zabójstwa wszczęto śledztwo. Prowadzili je przez policjanci z KWP w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.  Podczas postępowania badano wszelkie możliwe wątki i tropy. Prześwietlano powiązania towarzyskie oraz biznesowe ofiar. Przesłuchiwano mieszkańców miejscowości, w której doszło do zabójstwa, jak również wszystkie osoby mogące mieć jakiekolwiek informacje w tej sprawie – tj.  blisko 100 świadków. 

Z relacji mieszkańców wynikało, że kobieta, właścicielka domu, prowadziła różne interesy, w pewnym momencie jej sytuacja finansowa się pogorszyła. Badano ten wątek i inne potencjalne tła sprawy. Działania te nie doprowadziły wówczas do ustalenia i zatrzymania sprawców, a śledztwo umorzono w 2002 roku.

Pomimo formalnego umorzenia postępowania, małopolscy policjanci operacyjnie zajmowali się tą sprawą, szukając nowych wątków i tropów (sprawę analizowało także „Archiwum  X”). W 2007 roku policjanci dotarli do nowych dowodów, jednak nie były one wystarczające do postawienia zarzutów.

W połowie 2020 r. śledczy, przy okazji przesłuchania w innej sprawie, uzyskali informacje dotyczące zabójstwa w Jurczycach. Prokuratura Regionalna w Krakowie zdecydowała o podjęciu na nowo śledztwa w sprawie tego potrójnego zabójstwa. Po weryfikacji nowych informacji oraz po uzyskaniu kolejnych dowodów ustalono osoby podejrzewane. Okazało się, że mężczyźni Ci nie znali się z ofiarami wcześniej i w poprzednich latach nie byli w kręgu podejrzewanych.

Chcieli odzyskać dług?

22 listopada około godziny 1:00 policjanci  Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Krakowie zatrzymali 45-latka, gdy wracał samochodem do domu. Następnie około godziny  6:00, krakowscy policjanci wraz z poznańskimi kontrterrorystami  weszli do mieszkania drugiego podejrzewanego – 52-latka z Poznania.  Obaj mężczyźni byli zaskoczeni. Nie spodziewali się zatrzymania i nie stawiali oporu.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Krakowie, gdzie usłyszeli  zarzuty zabójstwa trzech osób. W postawieniu im zarzutów przysłużył się zebrany przez śledczych na tym etapie sprawy materiał dowodowy oraz  m.in. technika kryminalistyczna, która przez ostatnie 20 lat bardzo się rozwinęła.

24 listopada, na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie  zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Jako motywy zbrodni bierze się są uwagę różne wersje. Obecnie najbardziej wiarygodna to ta ta związana z odzyskiwaniem długu.

Więcej o kulisach potrójnej zbrodni w Jurczycach przeczytasz TUTAJ

Źródło: policja.pl

Fot. pixabay.com