Rafał Pacyna ukrywa się przed dożywociem

Czarna kartka z kalendarza: 2 stycznia. 2 stycznia 2006 roku, w Będzinie, po pożarze, jaki miał miejsce w jednej z kamienic, odnaleziono zwłoki dwóch osób. Okazało się, że tragedia nie była dziełem przypadku. Kamienicę przy ulice Modrzejowskiej podpalił Rafał Pacyna.

Zwłoki były zwęglone, nie można było ustalić ich tożsamości. Tożsamość ofiar ustalono dzięki badaniom DNA. Okazało się, że to 59-letnia właścicielka i 47-letni dozorca kamienicy. Kobieta po latach odzyskała kamienicę  i zamierzała remontować. W Kanadzie zostawiła męża i syna.

Wstępne oględziny zwłok po pożarze wykazały, że ofiary miały liczne obrażenia głowy, zadane tasakiem do mięsa, który później znaleziono w zgliszczach. Jak się okazało, to one były przyczyną śmierci, a mieszkanie zostało podpalone w celu zatarcia śladów przestępstwa!

O zabójstwo oskarżono Rafała Pacynę  (rocznik 1980) i jego kolegę, który miał mu pomagać. Według ustaleń śledztwa motywem zbrodni były sprawy finansowe. Rafał Pacyna w kamienicy prowadził bar z pieczonymi kurczakami, od jakiegoś czasu zalegał z czynszem i dlatego miał opuścić lokal. Jak się okazało, niedługo przed pożarem – ubezpieczył bar.

Rafał Pacyna zapadł się pod ziemię.

W 2008 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uznał obu oskarżonych za winnych i skazał ich na dożywcie. Proces był poszlakowy. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Do zarzutów dorzucono inne przestępstwa: pobicie i groźby karalne. Ten wyrok został później uchylony, obaj mężczyźni zostali uniewinnieni i zwolnieni z aresztu, na dalszym etapie sprawy odpowiadali już z wolnej stopy.

2 grudnia 2019 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uznał oskarżonego Rafała Pacynę za winnego tego, że dopuścił się zabójstwa właścicielki i dozorcy kamienicy, a następnie podpalił budynek, czym spowodował zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Sąd wydał wyrok dożywocia bez głównego oskarżonego, bo mężczyzna powiązany z pseudokibicami Zagłębia Sosnowiec zaczął się ukrywać. Jego kolegę uniewinniono.

W lipcu 2021 roku sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania Pacyny, ponieważ możliwe, że mężczyzna może przebywać za granicą.

Rafał Pacyna poszukiwany listem gończym. Czytaj TUTAJ.