W Łańcucie doszło do tragedii…

Zwłoki 16-letniego Olka znaleziono w jednym z pokojów Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łańcucie (woj. podkarpackie). Zaledwie kilka dni po przyjęciu chłopaka.

Po przybyciu do placówki trafił on na kwarantannę, którą odbywał w jednym pokoju z o rok młodszym chłopakiem. Rano, 7 września 2020 roku, wychowawca został zawiadomiony przez współlokatora, że Olek nie żyje. Okazało się, że zgon mógł nastąpić od kilku do kilkunastu godzin wcześniej. Choć początkowo współlokator twierdził, że nie ma nic wspólnego ze śmiercią 16-latka, po pewnym czasie przyznał, że to on udusił Olka. Chłopak był przyduszany prześcieradłem, a do ust i nosa miał włożone kulki z papieru toaletowego. W przypadku 15-letniego napastnika to sąd podejmie decyzję, czy za zabójstwo kolegi będzie on odpowiadał jako osoba dorosła czy jako nieletni.

Nie tylko tragedia w ośrodku w Łańcucie

Czy dziecko byłoby zdolne do odebrania życia drugiemu człowiekowi? A czy małoletni potrafi przewidzieć konsekwencje swoich czynów? Czy nieletnich należy sądzić jak osoby dorosłe? W przypadku dzieci dopuszczających się brutalnych morderstw, możliwa jest rehabilitacja? Zbrodnie popełnione przez dzieci od lat rodzą szereg pytań, na które wciąż brak jest jednoznacznych odpowiedzi. W tym samym czasie dochodzi jednak do kolejnych przestępstw z ich udziałem. W ocenie specjalistów, młodzi ludzie doskonale wiedzą, że zabójstwo jest czynem zabronionym i grozi za nie kara. Jednak często nie potrafią połączyć tych wiadomości ze swoim aparatem afektywno-emocjonalnym. Zbrodnie przez nich dokonane są ukierunkowane na zaspokojenie doraźnej potrzeby, którą choć można zaspokoić w inny sposób, zaspokajana jest często właśnie przez czyn zabroniony, który wydaje się najszybszą i najprostszą drogą do spełnienia.

Każda zbrodnia powinna doczekać się kary. Jednocześnie kara ma uczyć, a nie krzywdzić. To właśnie przestępstwa popełnione przez nieletnich lokują się mniej więcej w połowie drogi prowadzącej do zaspokojenia obu tych potrzeb. Odpowiedzialność nieletnich wciąż budzi sporo kontrowersji. Nie mniej budzą zbrodnie przez nich dokonane.

Chcesz poznać innych nieletnich zabójców? Sięgnij po Detektywa 6/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Nieletni zabójcy). Cały numer do kupienia TUTAJ.