Ks. Boguchwał Tuora zamordowany na plebanii

Czarna kartka z kalendarza: 2 kwietnia. 2 kwietnia 1950 roku, w Niedzielę Palmową, na plebanii w Poczesnej pod Częstochową nieznani sprawcy zamordowali pięć osób. Wśród ofiar był m.in. proboszcz Boguchwał Tuora.

Ksiądz Boguchwał Tuora był zaangażowany w rozwój życia katolickiego parafii, dlatego był wrogiem władzy ludowej. UB wielokrotnie go przesłuchiwało. Szykanowano go i zastraszano, m.in. dlatego, że podczas kazań krytykował władzę i ustrój.

Nocą z 2 na 3 kwietnia proboszcz Boguchwał Tuora przebywał na plebanii razem z czworgiem współpracujących podczas misji parafian. W 1950 roku, w tygodniu przed Niedzielą Palmową, w parafii odbywały się pierwsze po wojnie misje święte. Wtedy to księża misjonarze objeżdżali okoliczne wsie, odprawiając nabożeństwa. W Niedzielę Palmową misjonarze i księża spowiednicy zostali zaproszeni do plebanii na obiad. Wieczorem na miejscu zostało już tylko pięć osób. Wszystkich napadnięto i uduszono. Rankiem 3 kwietnia 1950 roku, w poniedziałek Wielkiego Tygodnia, okrutna wieść sparaliżowała parafię. Wraz z księdzem proboszczem zginęli: Józef Dzieża – stajenny lat 49, Władysław Lompa lat 40, Władysława Szczepańska – gospodyni, lat 37 oraz Zofia Zielińska lat 50.

Miejscowa ludność plotkowała, że tych brutalnych zabójstw dokonało kilku mieszkańców wsi, którzy nie zgadzali się światopoglądowo z naukami kościoła i byli pod wpływem ówczesnej władzy. Inna wersja mówi, że zabójstwa dokonało dwóch księży prowadzących misje święcie, ale wcześniej wyjechali, dlatego nie udało się ich zatrzymać.

W wyniku przeprowadzonego śledztwa i procesu zbrodnię przypisano jednemu człowiekowi o nazwisku Omasta. Tożsamość prawdziwych sprawców, jak i ich motywy pozostają do dziś tajemnicą.

Boguchwał Tuora był szóstym od 1944 roku księdzem, którego śmierć wiąże się z represjami władz w Polsce.

2 kwietnia 2000 roku podczas obchodów 50 rocznicy wydarzeń, odsłonięto tablicę wmurowaną przy wejściu do kościoła parafialnego w Poczesnej, która upamiętnia to wydarzenie.

Ksiądz Stanisław Streich zastrzelony podczas mszy. Czytaj TUTAJ.